Taksim Meydanı’nın Yeniden Değerlendirilmesi

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Yüksek Lisans programı öğrencisi Deniz Erdem'in Tansel Korkmaz ve Cem Çelik yürütücüğünde gerçekleştirdiği proje.

Marmaray Projesi ile birlikte İstanbul’un ulaşım şeması değişecektir. Bugüne kadar köprülerin etkisiyle kuzeye doğru büyüyen kentin yeni altyapıyla Marmara kıyısı boyunca gelişmesi ve çok merkezli bir işleyişe kayması muhtemel. Proje bu şartları veri kabul ederek Taksim Meydanı’nın kent içindeki konumunu yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. Yenikapı’ya kayan transfer işlevlerine karşılık iki büyük dönüşüm hamlesiyle Taksim’in “gelinen bir yer” olarak önemi kuvvetlendirilebilir.

Alt ölçek kararlarında mevcut alanın problemi alt ölçeklendirme eksikliği olarak tespit edildi. Yenikapı’dan gelen 5.5 km uzunluğundaki bir rekreatif hat ile Cumhuriyet Caddesi, cephe veren ve metro bağlantılarını yeniden kurgulayan bir yapı bloğunun kesişimleri sayesinde, meydan kenti içinde işleyen dört ana parçaya bölünür ve bu iki ana aks ile birbirlerine bağlanır.

Çevre dokularda mevcut olan bölümlerin büyüklükleri ve oranları bölgenin canlı kültür hayatını oluşturan önemli bir girdi olarak kabul edildi. Yeni önerilen yapı bloğunun da bu oranları koruyan bir bölünme mantığında inşa edilmesi önerildi.

Etiketler

5 yorum

 • ali-derman says:

  Bu projenin Topçu Kışlası’ndan farkı nedir acaba? Topçu Kışlası’nın tek kusuru üslubu mu? Daha modern bir görünümle inşa edilince iş bitiyor mu?Bu ülkede başkanından öğrencisine herkesin mi amacı Taksim’i rant alanına çevirmek!!!

 • omer-yilmaz says:

  Aynı şekilde bu ülkede herkesin bir derdi de rant eleştirisi olmalı!!!

 • omer-yilmaz says:

  Hay allah “rant eleştirisi” de yok ülkede, tüh!

 • ali-derman says:

  Ben de onu diyorum;rant eleştirisi olmalı!

 • ali-derman says:

  Söylemek istediğim şu ki gezi parkı kamusal bir alan…Cumhuriyet Caddesine bakan yönde max. iki katlı, bir takım dükkanlar var. Ancak orada küçük küçük parseller olduğunu sanmıyorum, belediyeye aittir geliri diye düşünüyorum. Bu projelerde ise neredeyse Talimhane’nin kat yüksekliğine ulaşılmış, kesite bakarsak metroya kadar inilmiş. Farzedelim ki bu proje uygulandı ne olacak? Park parsellenecek ve ayrı ayrı mülk sahiplerine SATILACAK! Bölünme mantığına bakılacak olursa ya Talimhane gibi otel ya da altı dükkan üstü de pahalı ofisler olacak. Tanıdık geldi mi? Kışla da bu işlev için inşa edilmek isteniyor. Projeye iki kol daha ekleyin, alın size Topçu kışlası! Proje sahibi belirtmiş; “meydan kenti içinde işleyen dört ana parçaya bölünür…bölünme mantığında inşa edilmesi.”….ee sonra?Parsel parsel satılır diye devam eder bu kurguda. Yani parselizasyona bakmak lazım ama gezi parkı büyük bir lokma halinde ve kamuya ait olarak orada durmakta. Eğer bir müdahale yapılacaksa ki bence yapılmalı yine kamu yararına olmalı bu müdahale. Kesit 3 herşeyi anlatıyor zaten… üst kottan metroya kadar neredeyse The Marmara yüksekliğinde!!! Gezi parkının boyu nedir 300m mi? Yapının eni için de 20m diyelim 6.000m2…Tek kat için!!!Ben orada 15 kat görüyorum, neredeyse 100.000 m2 lik bir inşai faaliyetten söz ediyoruz!!!Alın size gayrimenkulcülerin iştahını kabartacak bir proje…100.000 m2’yi gezi parkından almak ve dükkan yapmak! Bunun neresi rant eleştirisi ki bu rantın ta kendisi.üç kola daha ihtiyacı yok, avm olmuş zaten hem jargona da uygun. Başbakan bunu direk alsın uygulasın, burada bile böyle okunduğuna göre tepki de çekmez hem…

Bir cevap yazın