Takeover

Yiğit Çetin'in tasarladığı, Galatasaray Meydanı'nda yer alan Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi binasıyla ilişkili kentsel oturma alanı.

Proje Raporu:

Yeşil, akışkan, şeffaf ve yumuşak bir madde, çevredeki yapılara doğru ilerliyordu. Yolda karşısına çıkan insanları, bankları, ağaçları ve heykelleri içine katıyor, cephelerdeki camlar bile onu durduramıyordu. Karşısına çıkan yüzeylerle huzursuzca etkileşime geçiyor, ilerleyişini durdurabilecek bir engelle karşılaşana kadar devam ediyordu. Belki de aradığı başka bir şey vardı. Belki de kendine uygun bir yer, boşluk bulmak istiyordu.

Sonunda, kendine has geometrik formuyla dikkat çeken bir yapının önünde durdu. Yeşil madde, yapının içini doldurarak bir süre burada kaldı. Bu duraklama sırasında, yeşil maddenin huzursuzluğu azalmış gibiydi. İçinde kalan insanlar zar zor hareket edebiliyor, nefeslerini tutuyorlardı.

Yeşil madde yapının yüzeyinden yavaşça sıyrılmaya başladı ve meydana doğru devrildi. Şimdi daha katı bir formdaydı ve yapının cephesinin şeklini almıştı. Çevredeki insanların yardımıyla içinde kalanlar kurtarıldı. Şimdi insanlar yeşil madde üzerinde zıplıyor, oturuyor ve uzanıyordu. Herkes şaşkınlık içinde, bu tuhaf maddeyi anlamaya çalışıyordu.

Meydandan geçmekte olan bir mimar, kısa süre duraksayıp yeşil maddeye baktı ve kendinden emin bir şekilde hemen kararını verdi, “Bu, Galatasaray Meydanı’nda yer alan Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi ile ilişkili bir kentsel oturma alanı,” dedi. Olayın başından beri orada bulunan birkaç kişi, “Hayır, bu canlı ve hareketli bir şey” diye itiraz etseler de, artık çok geçti…

Etiketler

Bir yanıt yazın