Taiyuan Botanik Bahçesi (Taiyuan Botanical Garden) – Delugan Meissl Associated Architects

Taiyuan Botanik Bahçesi (Taiyuan Botanical Garden) – Delugan Meissl Associated Architects

Delugan Meissl tarafından tasarlanan botanik bahçesi Çin’in Taiyuan kentinde, 2021 yılında inşa edildi.

Eski bir kömür madeni ocağının bir parka ve mevcut yapıların da ekolojik araştırma ve müze yapılarına dönüştürülmesini içeren proje 182 hektarlık devasa bir alana yayılıyor. Tüm alanın merkezinde bulunan doğa müzesi, ana giriş alanı, üç yarımküre (kubbe) biçimli ahşap kafes sera yapısından oluşuyor. Bunun dışında alanda bonsai müzesi, araştırma merkezi, kütüphane ve çalışanlar için konaklama mekanları da mevcut.

Bahçenin merkezindeki üç seranın inşaatı için, enerji tasarımı, ısıl başarım, iskelet ve cam yüzeylerin mühendisliği ve son olarak lojistik konusunda uzmanlar ile çalışılmış. 90 metreden fazla açıklığı geçen en geniş kubbe dünyanın en büyük ahşap kafes yapılarından biri. Üç kubbe de iki veya üç çapraşık katmanda bir araya gelen lamine ahşap kirişlerden oluşuyor. Kirişlerin arasında, bazıları açılabilir bazıları sabit çift kıvrımlı cam paneller mevcut. Güneyde sıklaşan ve kuzeye doğru yelpaze gibi açılan kirişler farklı geçirgenlikler yaratarak gün ısıl kazanımı düzenliyor.

Tasarımcılar sürecin en başından, tüm yapılarda olabildiğince çok ahşap taşıyıcı elemanlar kullanmaya karar vermiş. Bu sayede projenin büyük bir kısmının prefabrike olması ve dolayısıyla uygulama kalitesinin azami düzeyde tutulması, kontrol altına alınması mümkün olmuş.

Çok büyük bir konsol ile peyzajın üstüne doğru uzanan terası ile giriş binası, ziyaretçileri karşılamak kadar mimari ile peyzaj arasındaki ara yüz olma görevine de sahip. Parkın merkezindeki su yüzeyine doğru uzanan teras, ziyaretçileri seralara yöneltiyor.

Bonsai müzesinin iç içe geçmiş dairelerden oluşan teraslar bu antik bahçe sanatının sergilenmesi için gerekli altyapıyı oluşturuyor. Aynı seralarda da olduğu gibi bonsai müzesi de topografya ve havuz ile uyumlu tasarlanmış. Laboratuvarlar, stüdyolar, ofisler, atölyeler, toplantı odaları, seminer odaları ve kütüphane içeren araştırma merkezi, farklı farklı işlevleri üstlenen, farklı boyutlarda pavyonlardan oluşuyor. Tüm pavyonlar zemin kotunda tek bir blok ile birbirlerine bağlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın