Tainan Halk Kütüphanesi

Tainan Halk Kütüphanesi

Tayvan’da bulunan Tainan Halk Kütüphanesi, Mecanoo ve MAYU Architects iş birliği ile tasarlandı.

Mecanoo ve MAYU’nun tasarımı kültürlerin, nesillerin ve tarihlerin buluşmasını simgeliyor. Yerel kültürden esinlenerek Tainan’ın tropikal iklimine uyumlu bir şekilde tasarlanıyor. Şehrin kültürel mirasına, modern sanata, müziğe, filmlere ve 16.000’i Japon işgal döneminden kalanlar dahil olmak üzere bir milyonun üzerinde kitaba ev sahipliği yapıyor.

Yapı, ters kademeli şekliyle dikkat çekiyor. Ritmik olarak yerleştirilmiş ince sütunlar konsolları destekliyor ve modern bir bambu ormanı hissi yaratıyor. Binanın çarpıcı tacı, oyma çiçek desenli dikey alüminyum çıtalarıyla tarihi şehirdeki dekoratif kafesli pencereleri anımsatıyor. Işığı filtreleyerek ısıyı dışarıda tutmasının yanı sıra şehrin güzel bir görünümünü sergiliyor.

Basamaklı bina dışla iç arasında yumuşak bir geçiş sağlayarak hem içeride hem dışarıda korunaklı mekanlar yaratıyor. Konsolların altında bulunan dört batık avlu, konferans, konser ve sergi gibi açık hava etkinliklerine imkân veriyor.

Tentelerin şampanya renkli özel alüminyum panelleri doğrusal ve kademeli kabartmaları ile cepheye dekoratif bir unsur sağlıyor. Kütüphanenin rasyonel yapısı, maksimum esnekliğe izin vererek gelecekteki değişimlere imkân sağlıyor.

Yapıya giriş yapan ziyaretçiler, geniş atriyumda Paul Cocksedge’in enstalasyonu ile karşılanıyor. Sanat eseri, düşünce özgürlüğünü ve okuma zevkini simgeleyen beyaz kağıtların rüzgâr tarafından uçurulduğu anı donduruyor gibi görünüyor. Binanın her yerinden algılanabiliyor. Kütüphanede bakmak için sergilenen eserlerin yanı sıra dokunmak ve oynamak için etkileşimli enstalasyonlar da bulunuyor.

Kırmızı heykelsi bir merdiven, binaya heyecan verici bir unsur katarak tüm seviyeleri kesiyor.

Girişte karşılama masası, gazete ve dergi okuyabilecek bir oturma alanı bulunuyor. Yaratıcı kitaplıkların bulunduğu çocuk kütüphanesi ve açık havada oyun oynanabilecek veranda aşağı katta bulunuyor. Bu seviye aynı zamanda öğrencilerin 7 gün 24 saat çalışabilecekleri kendi girişine sahip bir çalışma odasına ev sahipliği yapıyor.

Binanın üst katlarında medya kütüphanesi, gençler için özel kütüphane, Tainan Anıt Sergisi, Japon Koleksiyon Arşivi ve Tayvanlı yazarların kitaplarını içeren miras koleksiyonuna adanmış bir kat, tiyatro salonu, konferans salonu ve sanat galerisi yer alıyor.

Çatı bahçesinde olarak düzenlenmiş dört açık alan, sınıflar, atölyeler ve bir kafe için mekân sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın