T.C. Merkez Bankası Bursa Şubesi Hizmet ve Lojman Binası

T.C. Merkez Bankası Bursa Şubesi Hizmet ve Lojman Binası

2005 yılında T.C. Merkez Bankası tarafından açılan yarışma sonucu inşa edilen yapı, 2012'de Arkitera İşveren Ödülü'ne layık görüldü ve ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Yarışma ile ilgili genel açıklama

2005 Yılı Haziran ayında T.C. Merkez Bankası Yeni Şube ve lojman binaları projelerini elde edebilmek için ulusal tek aşamalı bir yarışma açtı.

Yarışma sonucunda müellifi olduğumuz öneri 1. seçilmesinin ardından Uygulamaya yönelik projeleri yapmak üzere Merkez bankasıyla sözleşme imzalanarak çalışmalara başlandı. Böylece projelendirme safhası yaklaşık 1 yıl sürdü ve 2006 yılı sonunda proje uygulanmak üzere ihale edilmeye hazır hale geldi. Yapı 2013 yılında tamamlanabildi.

Mimari yaklaşım

Yarışma alanı Bursa’da santral garajın batısında yer alan Ankara –İzmir yolu üzerindedir. Lojman ve şube binaları için düşünülen arazilerin arasından Santral garaj Fomara kesişimine bağlanan bir yaya yolu ve Osmangazi metro istasyonu bulunur.

Proje temel olarak dışarıdan ve içeriden okunaklı basit mimari prensipler üzerine kurgulanmıştır. Şube yapısında yoğun güvenlik önlemleri gerektiren, karmaşık para akışlarının gerçekleştiği ve teknik bölümlerin bulunduğu alanlar, net sınırları dışarıdan okunabilen bir kaide altına alınmıştır. Zemin düzlemi müşteri girişinin gerçekleştiği transparan bir bölge olarak düşünülmüş,. 1. ve 2. katlar yönetim ve ofis alanları olarak düzenlemiştir.

Şube Binası bütün fonksiyonları kavrayıp kuşatan sert bir kabuk gibi davranır. Bu Tavır binanın işleve göre özelleşmiş zırhını oluşturur. Tasarımda mümkün olduğunca kompakt bir yapı hedeflenmiştir.Banka, işlemlerinin karmaşıklığı ve işleyiş şekli itibarı ile birbirini tetikleyen bir düzenek gibi çalışır. Döşemelerde açılan birbiri üstüne tekabül etmeyen galeri boşlukları ve cam çatılar, yapı içerisinde farklı noktalarda farklı derinlikte algılar oluşturur. Yapı cidarı bu sistemi birlikte tutan homojen bir düzen üretir ve hareketli iç mekanı dışına yansıtır.

Etiketler

Bir cevap yazın