Stadium du Littoral

2011'de inşası tamamlanan Stadium du Littoral, Paris'in kuzeyinde 5 farklı spor disiplinini tek bir çatı altında toplayan ilk tesis.

OLGGA Architectes tarafından tasarlanan bu spor kompleksi 617 kişi kapasiteli bir stadyum, 2 kulüp evi, soyunma odaları, toplum rekreasyon odası ve idari ofislerinden oluşuyor.

Kentin 4.000 üyesi için sağlanan Stadium du Littoral aynı zamanda 3 rugby sahası, 2 futbol sahası, okçuluk alanı, bir koşu pisti, 1.300 metre uzunluğunda bisiklet ringi, ve yakında tamamlanacak olan BMX pistini içeriyor.

12 hektarlık Basroch bölgesine inşa edilen bina şehre büyük araç girişini işaretleyen bir fener. İşveren tarafından oluşturulmuş spesifik teknik gereksinimlere cevap veren proje basit paralelkenar bir monolitten oluşuyor. Kompakt biçim anahtar bölgelerde, tribünler ve kulüp evlerini yerleştirmek için yapıldı. Bu kazılar her sporun görünürlüğünü ortaya çıkarma isteğine cevap veriyor. Stadyum belirli bir alana doğru tek doğrultuya yönlenmiyor, daha çok bir arada bulunduğu diğer spor dallarına kendini açıyor.

Taban, çatı ve kapalı teras bir bütünlük sağlıyor.

Malzemelerin hafif seçimi ve kendi karakteristikleri strüktürün dayanıklılığını ve bakımın kolaylığını garantiliyor. Beton stadyumun tabanı rugby ve futbol hizmetlerini barındırmanın yanı sıra idari ofisler, sauna ve ağırlık kaldırma odalarını da bulunduruyor. Betonun pürüssüz görüntüsü güneş ışığına bağlı olarak sürekli değişen bir görünüm yaratıyor.

Üst katlarda oyulmuş elemanlar daha açık renkli. Rugby ve bisiklet kulüp evleri tam arada konumlanmış. Bu cam kutular arazinin panoramik görüntülerinin tadını çıkarıyor.

Kulüp evleri, cam paneller, arada boşluk ve sıkıca montelenmiş mikro perfore kumaşlardan oluşan çift katmanlı bir kabuk sisteminden oluşuyor. Optimum ısı kontrolünü sağlamanın yanı sıra bu katmanlı filtre sistemi izleyicilerin oyun alanından görünmeden bir etkinliğe katılabilmesini sağlıyor.

Kulüp üyeleri için mahremiyet ve rahat bir seyir sağlayan, bu kulüp evleri keyif ve tartışmalar için ideal mekanlar.

Bu iki program elemanları arasındaki geniş kapalı teras sitenin ilham verici bir görünümünü sunuyor.

Alan yapısal kısıtlamalardan yoksun. Kanvasın arkasına akıllıca saklanmış taşıyıcı strüktür etkinlik kanvasının basit grafik arılığından geri plana atılmıştır. Metal süperstrüktür hareket eder ve ışık ve havanın içeri sızmasını sağlıyor. Teras herkes için ortak bir alan.

Terasa tribünlerden direk ya da yolu direk arazinin kuzeyine çıkaran yaya köprüsü ulaşılabilir. Bu ücretsiz erişim noktası kamunun binaya alt yoldaki bisiklet yarışmasını rahatsız etmeden girmesini sağlıyor.

Tekil bir zarafetle topluluk sunarak, tribünler açık renkli kısımlara yerleştirilmiş.

Kendi sürdürülebilirlik stratejimizle müşterinin ekolojiye olan saygısı, çevre sorumluluğu ön planda olan bir binada sonuçlandı.

The Stadium du Littoral önemli ölçüde enerji tasarrufu gerçekleştiriyor.

THPE 2005 standartlarına sıkıca bağlı olarak inşa edilen stadyum dayanıklı malzemelerden yapılmış. Güçlendirilmiş yalıtım, iki ısı pompası ve alternatif akım havalandırma sistemi, ısı kaybını önlüyor.Iç mekanlarda düşük emisyonlu aydınlatma kullanılıyor.

Gride dönen elektriği üretmek için çatıda 700 m2 fotovoltaik panel yerleştirilmiş.Bu strateji işletme masraflarında önemli bir düşüş sağlıyor. Ayrıca, güneş panellerinin 40 m2‘si sıcak su enerjisi gereksiniminin %50’sini karşılıyor.

Enerji üretim sistemi, arazinin kuzeyine rüzgar tribünlerinin de yerleştirilmesiyle yakında bitecek. Stadyum aynı zamanda yağmur suyu depolama sistemine de sahip. Su deposunun 8m3’ü tuvaletler ve temizlik için gerekli suyu karşılıyor.

İnşaatı tamamlandığında, Stadyum Littoral tükettiğinden daha fazla enerji üreten kamu projeleri grubu içinde bir karbon pozitif lider olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın