Spor Merkezi

Cihan Atlıman'ın Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Güz Yarıyılı kapsamında, Özel Kılıç'ın yürütücülüğünde tasarladığı Spor Merkezi Projesi, İzmir Bornova'da yer alıyor.

Proje arazisi İzmir-Bornova’da Forum Bornova AVM’nin tam karşısında yer alıyor. Arazinin batı cephesindeki aksa paralel olarak bir aks yaratıldı ve bu aks olabildiğince canlı tutularak bir sokak oluşturuldu. Bu aksı tanımlamak ve baskınlığı belli etmek için çelik bir üst örtüyle desteklendi. Bu çelik üst örtüye gridler oluşturarak gölgelik alanlar oluşturdu. İhtiyaç birimlerinin olduğu bu sokak şeffaf olarak kapalı tutuldu. Sokak, vitamin bar, stand alanları, oturma alanları ve süs havuzlarını barındırıyor. Çelik üst örtüden sarkan aydınlatmalarla sokak aydınlatılıyor. Sokakta yürüyenler, spor yapılan birimlerdeki insanları transparan cepheler sayesinde izleyebiliyor. Üst kattaki teraslar sayesinde hem birimler birbirine bağlanıyor hem de bu teraslardan zemin kattaki sokak izlenebiliyor.

Çok amaçlı spor alanı ve yüzme havuzunun etrafına konumlandırılan; fitness, kardiyo, spinning bölümlerinden spor yaparken yüzme havuzunu ve çok amaçlı spor alanını seyredebiliyor. Çelik örtünün bittiği yerdeki aks, meydanlaşan bir avluda sonlanarak açık spor alanlarına açılıyor. Bu meydanlaşan avluda kuaförler, market ve spor mağazası bulunuyor. Bodrum katta teknik birimler yer alıyor.

Projede çelik ve betonarme strükütür kullanıldı. Çelik strüktür üst örtüyü, yüzme havuzunu, çok amaçlı spor alanını çelik kolonlar taşıyor. Ayrıca yüzme havuzu ve çok amaçlı spor alanında uzay kafes sistem kullanıldı.

Tasarımcı Hakkında

1988 yılında Bursa’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra 2006 yılında İzmir’e gelerek Yaşar Üniversitesi’nde mimarlık eğitimime başladı. Eğitimine halen aynı üniversitede devam ediyor. 2009 yılında Bursa’da Bimat İnşaat’ta stajını yapan Cihan Atlıman, 2010 yazında Avrupa mimarisini görmek adına çeşitli Avrupa ülkelerini gezdi. ArchiCAD, AutoCAD, IdeCAD, Artlantis, Photoshop, Piranesi programlarını kullanıyor. Boş zamanlarımda mimari fotoğraflar çekmeyi, gezmeyi ve film izlemeyi seviyor.

 

 

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın