‘Sosyal Odak Merkezi’ Olarak Fonksiyonlandırılan 5 Yıldızlı Otel Tasarımı

‘Sosyal Odak Merkezi’ Olarak Fonksiyonlandırılan 5 Yıldızlı Otel Tasarımı

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Cansu Zeliha Ateş'in, Prof.Dr. Aysun Özköse, Yük.Müh.Mimar Bilal Yakut, Yük.Mimar Çicek Özmert, Yük.Mimar Ebabekir Özmert ve Arş.Gör. Emre Karataş yürütücülüğünde hazırladığı 5 yıldızlı otel projesi.

‘Yeşilin Taşınması’ Konseptiyle  ‘Sosyal Odak Merkezi’ Olarak Fonksiyonlandırılan  5 Yıldızlı Otel Tasarımı

Esentepe mahallesinde yer alan tasarım alanında alt kot ile üst kot arasında bağlantı kuran bir tasarım amaçlanmıştır. İşlek bir yol olan Esentepe yolu alt kotta kalan Yenişehir yoluyla birbirine yürüyen merdivenlerle bağlanmıştır. Otel de bu bağlantı aksına ev sahipliği yapmaktadır. Girişi üst kottan alınan otel şehir parkına ve koruma altında olan Yenişehir mahallesine bilinçli bir yönlendirmeyle tasarlanmıştır. Oluşturulan teraslarla üst kottan alt kata doğru yayılan ve yeşille buluşan bir yaklaşım sergilenmiştir. Üst kottaki otel birimleri manzaraya açılan bodrum katlarla buluşturulmuştur. Yeşile açılan bodrum katlar kentin kullanımına da sunulmuş alt ve üst kotlar arasında hem bir kullanıcı ayrımı yapılmış aynı zamanda da ortak mekanlarda buluşturulmuşlardır. Tasarımda amaçlanan sosyal bir odak noktası olan otel yaklaşımı yeşile indirgenen teraslarla sağlanmıştır. Yürüyen merdivenleri kullanan halk; otel galerisinden geçen bir aksa yönlendirilmiş ve bu alanlarda şık mekanlar elde edilmiştir. Tasarım klasik bir otel mantığından çıkarılarak bir buluşma noktası halini almıştır.

Girişi üst kottan alınan otelde; zemin katta resepsiyon, tv salonu, lobby, alakart restoran gibi birimler konumlandırılırken üst katlar yatak odaları olarak değerlendirilmiştir. Üst katta odaların baktırıldığı galeri boşluğu zemin katta oturma ve yeme içme alanlarını barındırırken bir geçiş aksına ev sahipliği yapmaktadır. Üst katlarda tasarlanan balkonlar galeriyi seyretme imkanı sunmaktadır.

-1. Bodrum katta bulunan yüzme havuzu, fitness mekanları ortak bir kullanıma hitap ederken manzaraya yönlendirilmiş doğal ışık ve doğal havalandırmadan faydalanılmıştır.

-2. Bodrum katta ise düğün nişan gibi organizasyonlara hitap eden bir salon toplantı salonları ve konferans salonu bulunmaktadır. Betonarme sistemle çözülen tasarım konferans kısmında koparılarak çelik sistemle asma katlı bir salon olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda bu katta bulunan hamam, spa gibi mekanların giriş- çıkışları kontrollü bir şekilde ayrı çözülmüştür.

-3.bodrum katta ise dükkanlar kapalı bir otopark ve alt kottan girişi sağlanan Yenişehir Sanat Galerisi konumlandırılmıştır.

Hem alt hem üst kottan bağlantı sağlanan kapalı otopark bu alandaki genel bir soruna çözüm getirmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın