SNCF Demiryolları Operasyon Merkezi

SNCF Demiryolları Operasyon Merkezi

Paris'in kuzeydoğusunda, Pantin bölgesinde inşa edilen SNCF Demiryolları Operasyon Merkezi, SCAPE Architecture tarafından tasarlandı.

Operasyon merkezi, hem Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF) tarafından yönetilen ve batıdaki bölgesel demiryolu ağlarını geliştirmeyi amaçlayan devasa altyapı projesi EOLE’nin hem de 2030 olmadan tamamlanması hedeflenen, konut, kamu tesisleri ve ofisler için yeni bir bölge sunan Ecoquartier kentsel geliştirme projesinin bir parçası olarak tasarlanmış.

Tasarımcılar, projenin parçası olduğu bu karmaşık ve geniş ilişkiler ağını, yaşam ve çalışma alanları ile bahçelerden oluşan küçük bir evreni barındıran ve duvarla çevrelenmiş anıtsal bir bina üreterek çözmeyi hedeflemiş. Yapı, alanın tüm çevresini saran yüksek bir taş duvarla tanımlanmış kapalı bir bina olarak düzenlenmiş. İç mekân, bir dizi teras, lojistik alanlar, çatı bahçeleri, ofisler ve demiryolu operasyonlarıyla ilgili ana alanlar olmak üzere çeşitli işlevlere sahip mekânlarla donatılmış.

Binanın içe dönük doğasına rağmen, tüm çalışma alanları dış manzaraya açılıyor ve doğal ışıktan faydalanıyor. Merkeze karmaşık bir doğal ve yapay ışık sistemi entegre eden SCAPE, 7/24 çalışan alanlar için konforlu bir çalışma ortamı sağlamış.

Koyu şist taşı (kil taşı) ve altın metal örgü gibi değerli malzemeler ile yeşil çatılar, geleceğin eko-bölgesine bir zemin hazırlarken koyu renkli taş duvardan yükselen altın renkli iki hacim, gece ve gündüz parlayan görsel bir sembol haline geliyor.

SNCF Rail Operating Center (SCAPE Architecture)

Etiketler

Bir cevap yazın