Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

GİRİŞ

Acıpayam ilçesi, son yıllarda turizme katkı sağlamak amaçlı Kanyon Projesi ile bölgeyi gün yüzüne çıkartmayı hedeflemiş ve ziyaretçilere açmıştır. Duraklardan birisi kanyona girişin olduğu yol akslarının kesişiminde bulunmaktadır. Bir diğeri ise Acıpayam İlçe merkezinde; İnönü Bulvarı üzerinde, mevcut parkın (Salih Tanyeri) içerisinde, belediye ile karşılıklı olacak bir konumda, yoğun araç ve yaya aksının içerisindedir. İki durak yerinin de kesişim alanlarında bulunması ve yoğun bir akışın içerisinde olması ortak noktalarıdır. Birisi doğa ile iç içeyken diğeri kent merkezinde bulunmaktadır. Başkalaşımı bütününde hissettiğimiz kent merkezinden, ilkel yaşama doğru giden bu yolculukta; değişen ve değişmeyenlerin bir arada olduğu hissedilmektedir. Bu histen yola çıkarak, değişmeyen temel şeylerden biri olan barınma ihtiyacını ve değişen şeylerin birbiri üstüne gelerek katmanlaştığını bağlamımıza almaktayız.

ANA FİKİR

Doğal yapı uygulamalarının yaygınlaştırılması ilkesinden yola çıkarak araştırmalarımıza başladığımız Denizli ve Acıpayam bölgelerinde, yerel kayaçların yüzyıllar öncesinde oyularak yarı açık, primitive yaşam birimleri üretildiği gözlemlenmiştir. Tasarımın yerine özgü olması ilkesinden yola devam ettiğimizde; Acıpayam’daki Alacain Mağarası’nın, Tabae Antik Kenti’ndeki kayalara oyulmuş ilkel konut birimleri olması tasarımın ana fikrini şekillendirmemizi sağlamıştır. Doğal yapı malzemeleri kullanılması ilkesi tasarıma son şeklini vermemizde yardımcı olmuştur.

ACIPAYAM ALACAİN MAĞARASI ve MUHTEMEL DURAK KESİTİ


TABAE ANTİK ŞEHRİ KAYALARA OYULMUŞ EV

DURAK KESİTİ VE TRAVERTENLERDEN İLHAM ALINMIŞ OTURMA GRUBU

METAMORFOZ

Hem Acıpayam Kanyonunda hem de ilçe merkezinde bulunan duraklarda anlatmak istediğimiz değişim, alınan mağara kesiti ile üç boyuta taşınmıştır. Alışkanlıkları değiştirmemek adına ilçe merkezinde durak yeri aynı kalmıştır. Kanyon bölgesindeki durak alanının ziyaretçileri karşılayacak şekilde yer alması uygun görülmüştür. Oturma elemanları değişimdeki katmanlaşmayı anlatabilmek için Pamukkale Travertenleri’nden esinlenerek yerini almıştır. Toprak yapısıyla, bir barınma alanı gibi misafirlerini kucaklayan duraklar, oturma gruplarında katmanlaşarak değişimi anlatmaktadır.

KANYON BÖLGESİ TASARIMI ANA TASARIM

ACIPAYAM MERKEZ TASARIMI METAFORFOZA UĞRAMIŞ TASARIM

MALZEME , STRÜKTÜR ve MONTAJ DETAYLARI

Acıpayam’ın ekolojik karakteristiklerini değiştirmeden, insan ve doğa ilişkisini korumaya çalıştığımız durak tasarımının ana maddesi TOPRAK olacaktır. Geleneksel mimariden vazgeçilmeden yapılacak olan uygulamada toprak sıva (kerpiç) ahşap alt karkas temele ankre edilecektir. Durakların hava koşullarına dayanıklı olması için ise Prof Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nun fomülize ettiği; alçı, toprak ve kireç karışımı dış mekanda kullanılacaktır.

AHŞAP STRÜKTÜR DETAYI

AHŞAP KİRİŞLER VE TOPRAK HARCIN STRÜKTÜRÜ KAPLAMASI

SON ÜRÜN

Etiketler

Bir yanıt yazın