Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Kanyon Durağı:

Proje alanındaki yerleşkelerin açıları baz alındığında ortaya çıkan geometrik alan ile otobüs durağı üçgen formda biçimlendirilmiştir. Araç trafiğine göre otobüs durağı girişi yönlendirilmiştir.

Çarşı Durağı:

Şehir merkezinde bulunan proje alanı meydana yakın mesafededir. Merkezde bulunan park alanı önünde otobüs durağı dikdörtgen şekilde biçimlendirilmiştir. Yoğun yeşil alan önünde tasarlanan otobüs durağı çevre dostu yapı malzemeleri ile kurgulanmıştır.

Durakların taşıyıcı sistemleri 15 cm kalınlığında ahşap yapısal elemanların zeminde 20 cm aralıklarla yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Ahşap birimler çerçeveler şeklinde tasarlanmıştır ve hava şartlarından korunmak amacıyla cam birimlerle bütünleştirilmiştir. Düşey elemanlar metal kutulara vidalanarak, zemindeki 25 cm yüksekliğinde beton temele yerleştirilmiştir. Ahşap çerçevelerin bittiği kısımlarda görsel odağı vurgulamak amacıyla malzeme farklılığı oluşturulmuş ve kesme taş ile oluşturulan sütunlar kullanılmıştır. Taş sütunlar da yine zeminde beton temele oturtulmuştur.

İnsan ölçeğinde, sökülüp takılabilir mantıkla çevre dostu yapı malzemeleri ağırlıkta kullanılarak tasarım sonuçlandırılmıştır.

 

Etiketler

Bir yanıt yazın