Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Doğadan Doğan Durak

Kanyonlar, insanların doğanın mucizelerine ve güzelliklerine şahitlik ettiği, merak uyandıran ve devasa boyutlarıyla ihtişamlı doğa harikalarıdır. Acıpayam Kanyonu, ülkemizin nadide güzellikleri arasında kendi yerini almıştır. Gündelik hayatın monoton ve yorucu temposundan kaçmak isteyen insanlar için Acıpayam Kanyonu vadedilmiş bir güzelliktir. Tasarımımız kanyonun her bir detayını otobüs durağına yansıtırken hem Acıpayam hakkında hem de kanyon hakkında misafirlerini bilgilendirmeyi amaç edinmiştir. Otobüs beklemek hali hazırda stresli bir eylemken tasarım fikrimiz, misafirlerimizi değişebilir bir sergi deneyimiyle baş başa bırakıyor.

Kentsel ölçekle kıyaslandığında farklı ve modern kütlesiyle mekânsal bir çekim alanı yaratmayı amaçladık. Kitlesel aksı takip eden tasarımımız, şehir merkezinde daha içe kapanık ve içine misafir çeken bir imgedeyken, kanyondaki otobüs durağı misafirlerini kanyonun güzelliklerini yaşatmaya yardımcı oluyor. İki otobüs durağında da tasarım kararlarımı etkileyen en önemli faktörlerden ilki kanyonda suyun kendine oluşturduğu kavis oldu. Bu kavisi kanyon bölgesinde insanlara bir yürüyüş rotası tanımlamak amacı ile kullanırken şehir merkezinde ise yukarıdan yırtılarak açılan bir oturma birimi olarak kullandık. İkinci önemli tasarım kararımız ise doğadan ilham aldığımız otobüs duraklarımızdaki dış kabuklarımızı eğrisel ve serbest formda tasarlamak oldu. Malzeme kullanımı olarak ise kalıplama işlemi yapılarak kavis verilmiş glu-lam ahşap kullanmayı tercih ettik. Yağmur ve rüzgar koruması için ise konvansiyonel duraklarda da kullanılan polikarbon ve temperli cam malzeme kullandık. Kanyon bölgesindeki taşıyıcı elamanlarımızın yığma taş olmasını uygun gördük ve Acıpayam merkez bölgesindeki durakta oluşturduğumuz kavisli oturma biriminin altına taşıyıcı bir destek olması amacı ile kanyonda bulunan büyük kayaları yontarak ve şekil vererek kullanmayı uygun gördük. Doğa için durak projesini gerek malzeme kullanımı gerek ise tasarım kararları açısından doğadan esinlenerek ve yararlanarak tasarladık.

Tasarladığımız yeni Acıyapam otobüs durakları her ziyaretçisine sosyal bir birleşme fırsatı sunarken deneyim unsurunu ön planda tutmayı amaçlar. Kanyon bölgesinde asılacak bilgi panolarında kanyon hakkında bulunan bilgiler, Acıpayam merkezinde ise kanyonun görsellerini sunarak insanların bu bölgeye olan ilgisini arttırmayı amaçladık. Durakların yönsel kabiliyeti, Acıpayam hava koşulları dikkate alınarak belirlenmiştir. Rüzgârı ve soğuğu kesmeyi amaçlayan paneller yardımıyla içerideki ziyaretçilerini sıcak bir ortamda buluşturur. Yazın ise oluşturduğumuz kabuk yapısı ile insanlara oturup soluklanabilecekleri serin bir şekilde otobüsü bekleyebilecekleri bir alan sunduk

Geleneksel otobüs durakları günümüz dünyasının pandemisel salgın durumlarına karşı çok pasif kalmıştır. Bekleme alanlarının insanları aynı aks içinde sıkıştırması negatif bir özgürlüğe sebep olmuştur. Tasarım fikrimiz, serbest bir sirkülasyon alanı sağlarken bekleme alanlarında da çeşitlilik sağlıyor. Oturma alanlarındaki serbestlik, doğal hava sirkülasyonuyla sağlıklı bir mekansal kütle oluşturuyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın