Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Tasarımlar, Denizli Acıpayam bölgesinin doğasından ilham alınmış ve bu fraktal geometrinin sunduğu birleşimlerle devam ettirilmiştir.

Modüler olarak üretilmiş üçgenlerin, birleşimleri ile yerleştirilecek alanlara uyum amaçlanmıştır. durak Yakın çevreye gölgelendirme elemanı olarak tekli üçgen modüllerin yerleştirilmesi de öneri senaryo olabilmektedir.

Üçgen modüller 2 metre ve 1 metre kenar uzunluğuna sahip eşkenar üçgenlerden oluşmaktadır. Üçgen modüllerin köşe noktalarının yerle farklı yükseklikte olması modüllerin üzerindeki olası yükü atabilecek eğime sahip olmasını sağlarken eğimlerdeki geometrik birleşimleri kullanıcının içindeki deneyimlerine izin veren çeşitli alanlar yaratmaktadır. Böylece kullanıcıyı rüzgarlı ve yağışlı kışlardan korunmayı sağlarken, yaz aylarında açık alanlarda olmasına izin vermektedir. Levhalar ile kapatılan büyük üçgen modüllerin etrafına içlerine yerleştirilmiş cam malzemenin olduğu küçük üçgenler ile doğal ışık alımını çeşitlendirilmiştir. Duraklarda engelsiz manzara ile çevresiyle etkileşim kurulması amaçlanmış ve bu yolla yerle bağlantısında oturma birimleri için alan, bitiş köşelerinde ise üçgen modül yere devam ettirilerek bilgilendirme panosu ve bisiklet rafı için alan tanınmıştır.

 

Yine tasarımlar öncesinde Denizli iline ve Acıpayam ilçesine yapılan araştırmalarda karşılaşılan haber yazıları malzeme seçiminde büyük ölçüde yön vermiştir. Acıpayam ilçesine ait ulaştığımız haberlerde (EK1) oradaki yerel halkın doğal kaynakların korunmasına karşı duyarlılığını büyük ölçüde görülmektedir.

Ulaşılan diğer haberlerde ise günümüz iklimle mücadelesinde önemli bir yere sahip atık azaltımı ve atıkların dönüştürülmesinde Denizli ve ilçelerinin dahil olduğu görülmektedir (EK 2-3-4). Bu dâhiliyetten yola çıkarak yerel yönetimlerin önemli rol oynayabileceği atık dönüştürülmesinde kent içine entegrelerinin birini de tasarlanan duraklar ile olabileceği öngörülmektedir. Yerel halkın ve mevcut yerel işletmelerin iş birliği, belediye atık deposunun değerlendirilmesi ile durak tasarımlarında atık ahşap, cam, çelik malzemelerin yeniden kullanılabilir hale getirerek entegre edilmiştir böylece günlük hayatın parçası olan duraklarda örnek teşkil etmesini ve topluma farkındalık oluşturulması da amaçları arasındadır.

Köşe noktalarının yerle olan farklı yükseklikleri üçgen modüllerin eğimini verirken modüllerin birleşimleri atık çeliklerin değerlendirilmesi ile dayanıklılığını arttırmıştır.

EK1: http://www.denizliguncel.com/acipayam/acipayamlilarin-agac-sevgisi-tum-dunyaya-ornek-olsun-h4526.html
EK2: https://www.denizligazetesi.com/guncel/denizli-de-ahsabi-sekillendirip-ihtiyac-sahiplerine-hediye-h103211.html
EK3: https://acipayam.bel.tr/haberler__4582.html
EK4: https://www.denizlimuhabir.com/acipayam-belediyesi-tarafindan-atik-getirme-merkezi- kuruldu/33291/
EK5: https://www.denizlihaber.com/denizli/pamukkale/cuma-namazi-icin-ahsap-ve-demir-atiklarindan-minber-ve-mihrap-yapildi/?site=desktop
Etiketler

Bir yanıt yazın