Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

Sergilemeye Hak Kazanan Proje, Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Kanyon Bölgesi

Bu bölgedeki kabuk, formunu bölgede yaygın bulunan bir ağaç türü olan “Kızılçam” ın lamine şekilde kullanılmasıyla oluşturur. Bu form, kuzey yönünden 6 ayak ile çıkıp çatıyı oluşturur ve daha sonra güneybatı yönünde doğru bükülerek zemine sabitlenir. Bu bükülmenin nedeni öğleden sonraki saatlerde doğrudan güneş açısına kullanıcıların maruz kalmaması içindir, güneş bu şekilde engellenir.

Doğu tarafındaki ayaklar zemine çelikler ile sabitlenirken kuzey tarafındaki ayaklar Acıpayam çevresindeki yerlerden getirilen toprak örneklerinin sıkıştırılması ile sabitlenir. Bu sıkıştırılmış toprak aynı zamanda oturma grubunu oluşturur. Sıkıştırılmış toprağı oluştururken çeşitli bağlayıcılarla bu malzeme sağlamlaştırılabilir.

Sistemin çatı örtüsünü de doğal malzeme yani topraktan yapılmış olan kırmızı alaturka kiremit oluşturur.

Çarşı Bölgesi

Bu bölgedeki kabuk, formunu bölgede yaygın bulunan bir ağaç türü olan “Kızılçam” ın lamine şekilde kullanılmasıyla oluşturur. Bu form, kuzey yönünden 5 ayak ile çıkıp çatıyı oluşturur ve daha sonra zemine sabitlenir. Kabuk, kullanıcılar otobüsün gelişini rahatça görebilsin diye kuzey yönündeki ayaklarını araç yolundan uzaklaşacak şekilde çeker. Buna bağlı olarak oturma bölümü de doğrudan otobüs yönüne bakar.

Kuzey tarafındaki ayaklar zemine çelikler ile sabitlenirken güney tarafındaki ayaklar Acıpayam çevresindeki yerlerden getirilen toprak örneklerinin sıkıştırılması ile sabitlenir. Bu sıkıştırılmış toprak aynı zamanda oturma grubunu oluşturur. Sıkıştırılmış toprağı oluştururken çeşitli bağlayıcılarla bu malzeme sağlamlaştırılabilir. Sistemin çatı örtüsünü de doğal malzeme yani topraktan yapılmış olan kırmızı alaturka kiremit oluşturur.

Etiketler

Bir yanıt yazın