Sergileme Ödülü, İzmir SMD Öğrenci Bitirme Projesi Yarışması

Sergileme Ödülü, İzmir SMD Öğrenci Bitirme Projesi Yarışması

Açıklama Raporu

İzmir konak’ ta, Konak Pier Köprüsü’nü Cumhuriyet Meydanı’na bağlayan aksın yanında verilmiş arazide, paylaşımlı çalışma ofisi istenmiştir. Ofislerin mevcut yaşantısı irdelendiğinde, kuralcı ve sıkıcı bir çalışma ortamına sahip olduğu görülmektedir. Bu durumda; kamusal yaşantıyı içine alan, kullanıcının ister ekibiyle ister tek başına çalışabileceği, uyku ceplerinde şekerleme yapabileceği, kendi yemeğini pişirip yiyebileceği, oyun odalarında eğlenebileceği, spor yapıp masajını yaptırabileceği, dinlenebileceği, çalışma alanlarında oturarak, uzanarak, salıncakta sallanarak çalışabileceği keyifli bir atmosfer önerilmiştir.

Ofis teması, herkese hitap edebilecek “sanat” başlığında ele alınmıştır. Yüzey, hacim, ses, eylem ve dijital olarak beş alt başlıkta incelenmiş ve hepsine bir küp önerilmiştir. Böylece mekan katlarla değil, hacimlerle kurulmuştur.

Çalışma dışında gereksinim duyulan programlar, hacimleşen çeperlerde, minimal biçimde kurgulanmıştır. Çeperlerle küpler, platform ve tüplerle birbirine hem açık hem kapalı sirkülasyon ile bağlanmıştır. Elemanlar zemine değdirilmeden taşıyıcı bir çatı ile boşluktan asılmıştır. Böylece zemin kot serbest bırakılıp kentliye iade edilmiştir. Bu serbestlik, arazinin üzerinde bulunduğu, tarihi doku ve kıyıyı birbirinden ayıran çeperin kırılma noktasıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın