Seattle Halk Kütüphanesi

Seattle Halk Kütüphanesi

Rem Koolhaas tarafından tasarlanan 165,5 Milyon Dolarlık Seattle Halk Kütüphanesi 23 Mayıs'ta kapılarını ziyaretçilerine açtı. Geleceğin kütüphanesi olarak adlandırılan bina açıldığı ilk günde yoğun bir ilgi ile karşılandı.

Kütüphane binası, fonksiyonlara bağlı olarak değişen kat yüksekliklerinden oluşan sekiz kata bölünmüş. Çok yönlü strüktürel çelik ve cam yüzey kamusal mekan ile arasındaki mekanı tanımlıyor ve belirliyor.

4 ve 5. Caddelerden binaya girişler bulunuyor. Seattle’ın ana caddesi olan 4. Cadde’ye bakan katta çocuk kütüphanesi ve yabancı dil kaynakları yer alıyor.

Buradan 5. Cadde’deki “Oturma Odası” adındaki lobiye bir sıra yürüyen merdiven ile ulaşılıyor. Yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki eğimli bir cam yüzeyin altındaki bu lobiye 5. Cadde’deki cepheden kapalı bir yol ile ulaşılabiliyor.

Halı kaplı “Oturma Odası”nda romanlar yer alırken roman olmayan kitaplar dört kat boyunca devam eden spiral rampada bulunuyor. Böylelikle ziyaretçiler sürekli bir düzende kitaplara bakabiliyor. En üst kattaki okuma odası ise dağ ve Puget Sound manzarasına sahip.

Koolhaas yeni kütüphanesini kitap deposu, yeni bilginin vitrini, düşünce merkezi, tartışma ve huzur bulma mekanı olarak adlandırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın