Santa Elena’da Ortaokul

Santa Elena’da Ortaokul

Amazon'da yaşayan topluluklar için inşa edilen okul binası bölgedeki gençlere ortaokul seviyesinde eğitim alma imkanı ve bölgede yaşayanlar için rekreasyon alanı sağlıyor.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Bina, Peru’nun Selva Central bölgesindeki Santa Elena topluluğu için inşa edildi. Projeye, bölge halkının güçlü ve zayıf oldukları noktalar incelenerek, projeden umdukları ve istekleri üzerine konuşularak başlandı. Bölgede yaşayanlar geleceklerini tekrar kurmak, politik göz ardı edilmişliklerini ve terör nedeniyle yaşadıkları acıyı geride bırakmak istiyorlardı. Sonuç olarak, topluluğun kolektif gelişimi için eğitim en verimli araçtı.

Okul 200 öğrenci barındırıyor ve bölgenin gençlerine ortaokul seviyesinde eğitim alma imkanı veriyor. Pek çok sayıda yerleşim yerine yakın olan okul, böylece mümkün olabilecek en fazla sayıda öğrenciye erişiyor.

Altyapı kompakt bir hacimden ve geniş bir spor alanından oluşuyor. Konstrüksüyon aynı zamanda üstü örtülü açık alanları, iki kat yüksekliğinde merkez holü ve sınıflarla yönetim bloğunu bağlayan aks boyunca devam eden koridoru kapsıyor. Sınıflar arasındaki laboratuvar, kütüphane gibi hacimler halkın kullanımına açık alanlar olarak çalışıyor.

Mimari öneri bölgenin coğrafi, morfolojik ve iklim koşullarına uygun geliştirildi. Bunun yanı sıra topluluğun sosyal ve kültürel koşulları da göz önünde tutuldu. Bina sadece bir okul olarak değil aynı zamanda topluluğu bir araya getiren bir rekreasyon alanı olarak da hizmet veriyor. Santa Elena köyü, okulun tek gerçek “kamusal” altyapıyı sağladığı yerleşim alanlarının bir örneği.

Etiketler

Bir cevap yazın