Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi

Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Hale Sümeyye Arslan'ın, Prof.Dr. Aysun Özköse, Yük.Mimar Bilal Yakut, Yük.Mimar Çicek Özmert, Yük.Mimar Ebabekir Özmert ve Arş.Gör. Emre Karataş yürütücülüğünde hazırladığı ‘Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi’ projesi.

Şehir dışından kent merkezine uzanan temiz hava koridorunun binalarla kesintiye uğratılmaması ve araziyle tartışmadan, yeni yeşil alanlar üreterek çevreye değer kazandırılması hedeflenildi.

Topoğrafyanın doğal eğiminden de faydalanarak avlusuyla insanları karşılayan, yeşil çatısıyla çevre haddehanelere saygı duyan, çizgileriyle de araziyle tartışmayan bir tasarım hedeflendi. Toprak altı enerji sitemleri kullanılarak enerji kullanımı ve verimliliği hedeflenildi. Kızılay Butiğin kent belleğindeki önemi ve mekanların sürekliliği önemsenerek endüstri mirası kabul edilen haddehanenin işlev strüktür birliğini sağlamak hedeflendi.

Aynı zamanda sağlıklı yaşam merkezindeki bağımlılıklarla verilen mücadeleye destek olması hedeflendi. Yapılar, rampa ve köprüler ile birbirine bağlanırken asansör düşey sirkülasyonu sağlayarak meydana ulaşımı sağlamaktadır. Yapıları birbirine bağlayan tasarımda gençlerin spor ve eğitimle sağlıklı bir hayata bağlanması mesajı hedeflenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın