Rüzgar ve Yağmur Köprüsü

Fuijan'daki Peitian Köyü'nde Hong Kong Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan köprü, köyler arası bir geçiş öğesi olmasının yanı sıra köy halkı için bir buluşma noktası görevi üstleniyor.

Çin’in Fujian Eyaletindeki Peitian Köyü eteklerinde yer alan ve mekanik bağlantı elemanları kullanılmaksızın tasarlanan “Wind and Rain Bridge (Rüzgar ve Yağmur Köprüsü)”, bölgeye özgü ahşap binaları temsil eden, karşılıklı birbirine geçen ahşap elemanlardan oluşan bir strüktür. Köprünün birbirini tamamlayan ancak birbirinden eşsiz olan iki yüz altmış beş öğesinden her birinin montajı, geleneksel yöntemlerle çalışarak kendi zanaatlerini devam ettiren az sayıdaki marangozun gözetiminde gerçekleştirildi.

Güney Çin’in dağlık bölgelerine dağılmış köylerden biri olan Peitian’da 2014 yılının başlarında meydana gelen şiddetli seller, ayrı yerleşmeleri birbirine bağlayan altyapıların çoğunu yok etmiştir. Proje ile, Peitian köyünün, bu izole yerleşmelerden oluşan güzergah ağına yeniden dahil edilmesi amaçlanmıştır.

Köprü, köyün verimli tarım arazilerinin tam merkezinde yer alan, yerel halkın sosyalleşebileceği ve etkileşime girebileceği bir kamusal alan oluşturuyor.

Proje, hem sosyal hem fiziksel altyapıyı oluşturmak için yerel zanaat ve gelenekleri referans alan, bir yandan da sürdürülebilir materyaller ve yöntemler kullanan alternatif bir kamusal düzenleme modeli sunmayı amaçlıyor. Karmaşık düzeneklerin planlanmasına ve test edilmesine olanak tanıyan dijital tasarım metodolojilerinin entegrasyonu ise bu süreçte kritik önem taşıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın