Renault Oto Showroom

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hasan Berkan Coşkun’un tarafından, Dr.Öğr. Üyesi Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırlanan 2018-2019 güz dönemi oto showroom projesi.

Marka Seçimi

İstanbul Kartal’da tasarlanan mimari proje için araç markasını seçerken 2018 ve öncesi yıllarda Türkiye de en çok satan araç markası olan Renault markasını seçtim.

Kütle

Projemin ana konseptini oluştururken sahil şeridine aykırı kalmayacak bir kütleden oluşmasını amaçladım. Sahil şeridini incelediğimizde, burada bulunan kütlelerdeki kat yüksekliklerinden kaynaklı oluşan inişler ve çıkışların bulunduğu hareketli bir siluetle karşılaşıyoruz. Bunu kütleye yansıtarak kütlemde de bu hareketi hissettirmeyi amaçladım.

Fonksiyonlar

Kütleme sahil şeridi tarafından, tek ana giriş noktasından giriş yaptığımızda bizi Renault logosunun bulunduğu duvarın önündeki danışma birimi karşılamakta.

Danışmanın sol tarafında bulunan kütleye yöneldiğimiz zaman ön tarafta satışta olan araçlar ve satış ofisleriyle kasko ve sigorta şirketlerinin ofisleri bizleri karşılıyor.

Showroomun devamındaki kütlede elektrikli araçlar ön tarafta bulunmaktadır. Bu birimde arkaya doğru ilerlediğimizde, sadece elektrikli araçlar için satış ofisi bulunmaktadır. Arka tarafta isi özelleştirme alanımız bulunmaktadır. Burada Renault araç modelleri için koltuk, direksiyon, jant, spoyler ve motor seçeneklerinin sergilendiği, küçük labirent halinde bir gezinti sonucunda sırayla hepsine ulaşım sağlayıp sonunda oto showrooma çıkış yapıyoruz.

Danışmanın sağ tarafına doğru yöneldiğimizde ise bizleri Renault tarihi karşılıyor. Öncelikle “Renault Zamanı” adında bir zaman tünelinin girişi bizleri karşılıyor ve bu tünelin önünde sergilenmek üzere 3 adet araç bulunmaktadır. Fakat zaman tüneline girdiğimizde, burada bizleri Renault’un ilk araçlarından günümüz araçlarına doğru araçlarının sergilendiği bölümler bulunmaktadır. Her bölümde hangi araç bulunuyorsa, o araç hakkında aracın yanındaki oturma birimlerinin karşısında, durmaksızın o araç hakkında tanıtım videosu yayınlanıyor. Tünel çıkışında ise bizi yan birimde bulunan Renault Formula 1 aracı karşılıyor. Tünelin üst katında ise bir konferans salonu bulunmaktadır. Bu konferans salonunun ön tarafında ise Renault Kafe bulunmaktadır. Deniz manzarası eşliğinde kahvelerin yudumlandığı eşsiz bir mekân oluşmaktadır.

F1 aracının bulunduğu birimde ise kazanılmış ödüller ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu önünde oturma birimlerinin bulunduğu kütle bulunmaktadır. Bu kütlenin arkasında ise araç asansörü bulunmaktadır. Bu sayede gelen araçlar bodrum kattaki araç otoparkına konularak yeni sahiplerini beklemektedir.

Aydınlatma – Peyzaj

Kütlemin ön ve otopark cephesinin önünde yansıma havuzları yerleştirdim. Ön cephemdeki cephe hareketlerimi dar açılı ışıklar kullanarak aydınlattım. Ve bu aydınlatmanın yansıma havuzuma düşmesi ile önce cephemde etkili bir görüntü oluşmasını amaçladım.

Cephemdeki V hareketlerinden yola çıkarak yürüyüş yollarımda çapraz kırılmalardan oluşan alanları ve ön cephemdeki yansıma havuzunu 25 cm yukarıya kaldırdım. Oluşturduğum boşluklara gizli aydınlatmalar yerleştirerek yürüyen bir insanın gözüne ışık kaynağının çarpmasını engellemeye çalıştım.

Etiketler

Bir yanıt yazın