Recycling Center

Recycling Center

Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Yavuz Selim Sulan tarafından, Arch302 dersi kapsamında ve Ayşegül Kıdık, Özlem Kevseroğlu, Melih Utkan yürütücülüğünde hazırlanan "Recycling Center" projesi.

Proje Raporu:

Konsept olarak geri dönüşüm üzerinde durulan projede, bulunduğu bölge itibari ile birçok geri kazandırılabilir atık bırakan kamu alanı (hastane, kütüphane, teknik lise, resmi kurum) bulunmaktadır. Ve bu alanlardan alınan atıklar ile belli bir süreçten geçirilerek yeni kullanılabilir ürünler elde edilmektedir. Ve bu işleyiş kontrollü bir şekilde şehir halkının da bu dönüşümde interaktif olabildiği ortamlara da sahiptir. Proje alanından geçmesi planlanan bir tramvay yolu düşünülmektedir. Tramvayla oluşturulan kurgu ise hem şehir genelinde insanların basit dönüştürülebilir atıklarını proje alanına taşımada ana etkenlerden biri olacaktır, hem de çevre binaların tramvaya eklenecek olan dönüşüm vagonuna atıklarını yükleyip getirmesini sağlayacaktır.

Geri dönüşüm konseptiyle oluşturulan proje, hastane ve kütüphane gibi kamu binalarının atıkları ve tramvay ile getirilecek şehir içinde geri dönüştürülebilen atıklardan yeni ürünler üretmeyi hedefliyor. Projedeki iş akışı şu şekildedir; gelen atıklar depodan temizlenmek üzere alınır. Ve eğitmenler kontrolünde, temizlik sonrası atölyelerde yeni ürünlere dönüşüyor. Ardından ürünler sergilenmek için sergi alanına iş aksı üzerinde taşınır ve sonra perakende mağazalarda satılır. Proje, kortiyard ile bağlantılı 3 çalışma alanı ve 1 ortak çalışma alanına sahiptir. Ayrıca çalışanlar için ofisler, depolar, temizlik alanı bulunmaktadır. Kafeterya kortiyard ile kullanılabilir, ayrıca +5.00 kotunda terasa bağlanır. Çatıda bulunan 1 metre yüksekliğindeki açıklıklar ile iç mekanların doğal ışıktan faydalanması sağlanmıştır. Proje alanında var olan eski yapıya saygı gösterilerek projenin bütünlüğü korunmuş ve varlığı korunmuştur. Peyzaj düzenlemesinde yürüyen akslar belirlenerek yeşil alan dengesi oluşturuldu. Ortamda vakit geçirmek için araç trafiğine kapalı oturma alanlarına sahip yeşil alanlar tasarlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın