Razer Mağazasının Kurumsal Kimliğine Uygun Olarak Tasarlanması Projesi

Razer Mağazasının Kurumsal Kimliğine Uygun Olarak Tasarlanması Projesi

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Yaşar Furkan Adalı tarafından 2019-2020 Bahar Dönemi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü - Bitirme Projesi kapsamında Muhittin Aykut, Feyyaz Ataç ve Sibel Danışman proje yürütücülüğünde Razer Mağazasının Kurumsal Kimliğine Uygun Olarak Tasarlanması projesi.

RAZER NEDİR?

Razer, 1998 yılında Min-Liang Tan ve Robert Krakoff tarafından Birleşik Devletlerde kuruldu. Razer’in kurulma amacı bilgisayar oyuncuları için yüksek kalitede cihazlara, bazı takımlara veya oyunlara sponsor olarak turnuvalar için ekipmanlar üretmektedir. Son zamanlarda mouse, klavye, kulaklık dışında laptop, telefon, stream cihazlarıyla da teknoloji piyasasında önemli bir yerde yer almaktadır. Razer’ın üç başlı yılan logosu küresel oyun ve e sport topluluklarında en tanınmış logolardan biridir.

PROJE TEMASI ve İÇERİĞİ

Proje gelecek teması olan ”Cyberpunk” ile günümüz temasını harmanlayarak bir mağaza oluşturmaktır. Bu ”Cyberpunk” teması mağazada ürün standlarından wc ye kadar görülebilir. Bunun sağlanması için mağazada RGB ışıklar ve siyah renk hakimdir. Bu renkler ve ışıklar Razer ekipmanlarının bir yansımasıdır.

Mağaza; ürün standları, konsol ve pc deneme yerleri, kadın-erkek wc, spor alanı, dinlenme yerleri, muhasebe, pazarlama ve teknik servis bölümlerinden oluşur. Bu bölümler genel itibariyle birbirine benzese de küçük detaylar her bir bölüme farklı bir hava katar. Mağaza 2 katlı olup zemin kat showroom, 1.kat spor alanı ve ofisler için ayrılmıştır. Renk olarak Razer’ın renkleri olan yeşil ve siyah tercih edilmiştir. Yeşil, led aydınlatma da fazlaca kullanılmış, siyah renkte mat şekilde duvar rengi ve parlak olacak şekilde fiberglass ürün standlarında kullanılmıştır. Yeşil rengin fazla olmaması ve insan gözünü yormaması için renk değiştiren led teknolojisi ile RGB renkler de tercih edilmiştir.

ESPOR ALANI (ARENA)  

Mağazanın en önemli kısmı spor alanıdır. Bu alan toplam sekiz sporcunun müsabaka yapmasına imkan tanır. Bu alana ”Arena” denmektedir. Razerın lisanslı oyuncuları arenada rakiplerine karşı kazanmaya çalışırken spor tutkunları kendileri için tasarlanan tribün benzeri alanda maçları seyrederler. Maçların sonunda sporcular ihtiyaçlarını gidermek ve dinlenmek için dinlenme odasında vakit geçirirken, seyirciler de showroom kısmında bulunan pc ve konsol deneme yerlerinde doyasıya oyun keyfi yaşarlar.

SONUÇ

Tasarlanan bu Razer mağazası gelecekte daha da yaygınlaşacak olan Cyberpunk temasını 2020 yılında görmemizi, sporculara ve oyun severlere yönelik pratik çözümler getirmeyi, rakiplerinden farklı olmayı ve sporun önemini oyunculara gelecek temasıyla yapılan tasarımlarla anlatmayı amaçlar.

Etiketler

Bir cevap yazın