Ravensbourne Koleji

Çok kısa bir süre önce dağılan FOA'nın son dönem projelerinden olan Ravensbourne Koleji'nin yapımı 2010'da tamamlandı.

Dijital medya ve tasarım sektöründe yenilikçi bir üniversite olan Ravensbourne’un yeni binası, Greenwich Yarımadası’nda, masterplanı oluşturan kuzey-güney ekseninin sağındaki O2 binasının güneydoğu kenarında yer alıyor. Kaynaklara erişim isteğinde bulunan, destek bekleyen, sosyal ve ekonomik etmenlere bağlı ihtiyaçlara sahip 21. yüzyılın öğrencilerinin amaçları doğrultusunda, Ravensbourne bu olağanüstü konumu hareket ettirmeyi amaçlıyor. Yeni bina, en iyi teknolojilerle farklı öğrenme stillerine yer veren çeşitli ortamları sağlayan mobil bilgisayar kullanımını teşvik eden çevre ve yaratıcı profesyonellerin çalışmaları için tasarlandı.

Binanın tasarımındaki temel strateji, Ravensbourne’un bünyesinde yer alan farklı disiplinler ve uygulayıcılar arasındaki işbirliğini teşvik edecek bir yapı üretmekti. Bu durum birbirine bağlı iki avlu etrafındaki bir sistem sayesinde sağlandı. Avlular sistematik olarak dış cepheye bağlanarak havalandırma cihazı olarak kullanıldı ve aynı zamanda kentsel çevrenin algısı ile binanın kamusal alanların çekirdeğinin görselliğini bağlamaya da yaradı.

Bina, BREEAM sertifikasına sahip. En iyi çevresel performans, düşük bakım ve yüksek esneklik sağlamak amacıyla kütle mümkün olduğunca kompakt halde tutularak alanın cepheye oranı çok düşük tutuldu ve bu durum çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan binanın esnek bir alana sahip olmasına yardım etti.

Etiketler

Bir yanıt yazın