Quay Quarter Tower (QQT)

3XN tarafından Avustralya'nın Sidney kentinde tasarlanan Quay Quarter Tower (QQT), World Architecture Festival (WAF)'de yılın binası seçildi. Hareketli Circular Quay'de yer alan 206 metrelik, 49 katlı Quay Quarter Tower (QQT), mevcut AMP Center kulesi geri dönüştürülerek inşa edildi.

1976’da inşa edilen, kullanım ömrünün sonuna yaklaşan AMP Center’ın yıkılıp yeniden yapılması yerine, proje ekibi iddialı bir hedefe ulaşmak için yola çıktı: mevcut binayı mümkün olduğunca çoğunu yeniden kullanmak.

Sidney Opera Binası’nın yakınında bulunan 206 metrelik kule, bir topluluk duygusu yaratan, “işbirliği, sağlık, esenlik” gibi kavramlara odaklanan, dikey bir köy olarak tasarlanmış bir ofis binası.

3XN, üst üste dizilmiş, beş farklı yöne bakan hacimden oluşan yapıda, mevcut kulenin ileri dönüşümünü içeren radikal bir sürdürülebilirlik stratejisi kullanmış. Yığılmış atriyum serisi, olağanüstü manzaralara sahip sosyal bir omurga oluştururken aynı zamanda her katın gün ışığına derinlemesine girmesine izin veriyor.

QQT’nin yapımında, orijinal yapının (kirişler, kolonlar ve plakalar) %65’inden fazlasını ve orijinal çekirdeğin %95’ini koruyarak 12.000 tonluk (Sydney ve Melbourne arasındaki 35.000 uçuşa eşdeğer) karbon tasarrufu sağlanmış.

Quay Quarter Tower için üç sürdürülebilirlik düzeyi var: Çevresel, Sosyal ve Kentsel.

Birincisi, çevresel sürdürülebilirlik, iki ana özelliğe odaklanıyor. Birincisi, güneş ışığının %30’unu bloke eden, mekanik yükleri azaltan ve termal kontrol için dahili panjur ihtiyacını ortadan kaldıran harici güneşlik başlıklı bir cephe ve ikinci çevresel sürdürülebilirlik biçimi, mevcut olanın 2/3’ünü korumak.

İlki, bina kabuğuna güçlü bir kimlik ve doku kazandırırken, daha az görünür olan ikincisi, eski bir bina varlığını ileri dönüştürerek ona yeni bir hayat veriyor ve çevredeki bölgeyi canlandırıyor. Bir bölgedeki yaşamı sürdürülebilir kılmak ve onu canlandırmak için binanın ve kentsel çevrenin mevcut altyapısını kullanıyor ve daha önce yorgun olan bir bölgeye yeni bir hayat veriyor.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın