Pully Apartmanı

Pully Apartmanı

Cenevre Gölü ve Lozan yakınlarında, bir konu bölgesinde bulunan yapı, LOCALARCHITECTURE tarafından tasarlandı.

İşveren için tasarlanan tripleks daire de dahil toplam 3 daireden oluşan apartman daha önce iki apartmanın yerleştiği 834 metrekarelik bir arsaya inşa edilmiş.

Tasarımcılar, etrafındaki alelade konut dokusu içinden kolay seçilecek bir karaktere sahip bir apartman üretmek amacıyla oval planlı bir yapı kurgulamış ancak oturma odalarının göl manzarasını artırmak üzere oval biçim güney yönünde sündürülmüş. Eskiden arsada bulunan iki apartmanın kütlesinin yarattığı etki ile karşılaştırıldığında, yapının bu biçimi sayesinde arkasında kalan komşu parsellerdeki yapıların göl manzarası da artmış.

Göle bakan, yüksek tavanlı oturma odalarının aksine arka taraftaki yatak odalarında tavan yüksekliği asgari tutulmuş. Yatak odaları ile oturma odası birkaç merdiven yüksekliğindeki seviye farkı ile ayrışıyor. Bu seviye farkı aynı zamanda terasta bulunan jakuzi için gerekli olan servis hacmine de yer sağlamış. İmar planında bu boyutlarda bir parsele izin verilen metrekarelerin kısıtlı olması nedeniyle merkezde ana dolaşım alanı ve ona bağlanan odalar şeklinde kurgulanan standart kat planını uygulamak mümkün olmamış. Bu nedenden ötürü, yer kazanmak amacıyla, kat merdivenleri iç hacmin çeperine yaslanmış.

Yapının betonarme iskeleti cephede okunabilecek biçimde açıkta bırakılmış. Prefabrike trapezoid parçaları, yapıyı olduğundan daha da kıvrımlı gösteren ışık oyunları yaratıyor. İskeletin iç tarafları duruma göre cam veya prefabrike ahşap paneller ile doldurulmuş. Böylesine ham ve yalın malzemeler, yapının gelişkin geometrisi ile tezat oluşturuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın