Protel Yönetim Binası

Protel Yönetim Binası

HS Mimarlık tarafından tasarlanan ve yapımı 2014 yılında tamamlanan Protel ofis yapısı, Esentepe'de bulunuyor.

Ofis projeyi anlatıyor:

Protel Binası şirketin farklı adreslerdeki birimlerinin tek mekanda toplanması ve hızlı büyüyen ekibe potansiyel genişleme alanlarının sağlanması amacıyla yapılmıştır.

Bina zemin, 1. Kat, 2.Kat, Çatı Kat, Teras ve 4 bodrum kattan oluşmaktadır. Yaklaşık 28mx29.50m dikdörtgen bir arsada, zemin katta 16mx18m taban alanı üzerinde konumlanmış ve üst katlarda 2m konsollarla kat alanları genişletilmiştir. Sokaktan yapıya geçişler köprülerle sağlanmaktadır. 3. ve 4. bodrum katlara ulaştıran rampa ile 2. bodrum kata inen merdivenlerin yer aldığı yan bahçe, komşu parsellerle arasında tanımlı boşluklar yaratır.

Yapı programı yorumlanırken hiyerarşik bir iç kurgu yerine, katlar arası ilişkilenmelere öncelik veren ofis şeması tercih edilmiştir. Bu şemayla katlı düzen değil, yarım katlarla birbirine bağlanan kotlu açık ofis mekanı elde edilmiş ve çalışanlar arasında görsel iletişim seçenekleri çoğaltılmıştır. Yapının merkezinde yer alan ve 3.bodrum kattan çatı kata kadar uzanan iç boşluk, aydınlık bir dolaşım alanına olanak verir ve düşeyde de görsel süreklilik oluşturur.

Yapının geometrisini beyaz kutu ve onu saran koyu renk kuşak belirler. Bu kuşak 1. ve 2.katlardaki konsolların çeperlerine takılı panellerden oluşur. Alüminyumdan imal edilmiş olan delikli paneller çeşitli açılarda hareket ederken güneş kontrolü sağlar ve sokakla filtreli bir ilişki kurar. İçerde her şey aydınlık, beyaz, ferah; dışarıdaysa koyu renkli ve mesafelidir.

Etiketler

Bir cevap yazın