Proje Önerisi, International Architectural Design Competition for the National Concert Hall

Proje Önerisi, International Architectural Design Competition for the National Concert Hall

Aras Burak ve Harun Ekerbiçer tarafından, Litvanya'nın başkenti Vilnius'da inşa edilecek bir konser salonunu konu alan yarışma için hazırlanan proje önerisi.

PROJE RAPORU

Tautos Namai, Millet Evi, sadece Vilnius kenti için bir konser salonu olmayacak, aynı zamanda yılın her zamanında şehir manzarasının tadını çıkarmak için bir sosyal bina olacak, yeni bir çekim alanı olarak tasarlandı.

Tasarımımız, dairesel form avantajıyla tek bir cepheye sahip olmadan tüm ulaşım ağlarına uyum sağlıyor. Ana fuayenin hizalanması, konser kalabalıklarının konsere ulaşmadan önce Tauras Parkı’nın ve şehrin geri kalanının panoramik manzarasının keyfini çıkarmasını sağlıyor. Ana fuaye, Vilnius’un simgesi olan Gediminas Kulesi’ne doğru uzanan doğrusal bir alandır.

İki kapalı konser salonuna ek olarak konsolun altında binanın dışında ilave bir açık hava sahnesi eşlik ediyor. Ana sahneden raylar üzerinde kayan ortak bir platformla, Tauras Park’ta açık hava konserleri de düzenlenebiliyor. Bu, konser salonunun etkisini günün her saatine yayarak artıracak ve müzik kültürünün kente yayılmasını sağlayacak. Restoran ve kafe mekanları tarihi şehir merkezine bakmaktadır. Teraslar, Vilnius’un güzel hava günlerinde harika bir deneyim için tasarıma entegre edilmiştir ve performans sırasında biletli izleyicinin aralarda temiz havaya çıkmasını sağlamaktadır.

Tauros Parkı’nı araştırdığımızda Vilnius’un her mevsiminde inanılmaz derecede ilginç kullanımını gözlemledik. Tasarımımızın bu buluşma noktasından yararlanacağına ve kalabalığı günlük yaşamlarının bir parçası olarak klasik müziği olacak şekilde bütünleştirerek, dünyadaki diğer şehirlerden farklı olarak açık hava performanslarının tadını çıkararak Vilnius’un dünya için klasik bir müzik başkenti olduğu fikrini perçinleyeceğine inanıyoruz.

====================================

PROJECT REPORT

Tautos Namai, Nation House is designed as a new destination that is going to be not only a concert hall for the city of Vilnius, will also be a social building to meet, to enjoy the city views any time of the year.

Our design aligns with all transportation networks by not having a single frontage, with the advantage of the circular form. The alignment of the main foyer is allowing the concert crowd to enjoy the panoramic view of Tauras Park and the rest of the city. This foyer is a linear space, pointing towards the Gediminas Tower, which is the landmark of Vilnius.

Two concert halls are also accompanied by an additional stage outside the building under the cantilevering building above. By a shared platform on rail that is able to slide out of the building, outdoor concerts can also take place in Tauras Park. This will increase the impact of the concert hall and let it spread to the city.

The restaurant and cafe spaces are facing the historical city center. Terraces are integrated into the design for an amazing experience in good weather days of Vilnius, letting ticketed crowd also to go out for fresh air during the performances.

We have observed incredibly interesting public-use of the Tauros Park in all seasons of Vilnius. We believe that our design will take advantage of this meeting point and will consolidate the idea that Vilnius is a classical music capital for the world by integrating the crowd into classical music as part of their daily lives, enjoying outdoor performances unlike other cities in the world.

 

Etiketler

Bir cevap yazın