Proje Önerisi, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

Proje Önerisi, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

Proje Raporu - (Proje teslim edilmemiştir.)

Yapı, kapalı bir kutu şeklinde tasarlanmamıştır, bulunduğu kentsel doku içerisine istenen 15 m² lik dükkân birimlerini parçalayarak ve  farklı yönlerde dağıtarak şehirdeki kullanıcıların tasarlanan projeye katılımın kullanımını en üst düzeye çıkaracak bir mimari tasarım ile tasarlanmıştır. 15 adet dükkân ikişerli olarak birbirinden ayrılarak -3 metre derinliğinde bir avlu oluşturularak, şehirde yeni bir  referans noktası , buluşma noktası olacak şekilde tasarlandı. Yarı açık bir alanı tanımlayan bu avlu, çevredeki kullanıcıların gelip gidebileceği yeni bir kentsel yeniden rota oluşturacak.

Kapalı bir dükkan bloğu tasarlamak yerine , bu ticari birimleri parçalı geometriyle her dükkanı şehir için daha etkileşimli, her ticari birimin kendi başına varlığı hissedilen bir tasarım elde edildi.

Ofis katı, alt dükkânları ve avluları kaplayan ve mekan algısını artıran, altta yarı açık bir alan yaratıyor. Ofis katlarını taşıyan farklı açıklıklara sahip yapıya estetik değer katan çelik kolonlar, bodrum kat perde duvarında yükseliyor.

Yeraltı otoparkı için araçlar Muammer Aksoy, gelen trafikle birlikte bu caddeden binaya ulaşabilecek. Ofis bloğunun altındaki alana 3 yönden erişilebilir. Kent yaşanırken, 15 dükkan, düzenli bir gridal geometriden ziyade farklı yönlerde oluşan sokakların düzensizliğindeki düzenli düzensizlik gibi geliştikçe bu kentsel yaşam tarzına atıfta bulunur.

Yangın mesafesi nedeniyle ofis bloğunun sonunda bulunması gereken yangın merdiveni, kablolarla avluya asılarak avluya doğru uzanmaktadır. Bu sayede, klasik bir yangın kaçış merdiveni yerine mekana değer katan sanatsal bir estetikte yapıya asılmış bir yangın merdiveni tasarlanmıştır.

Üstte avluyu kapatan ve yarı açık bir mekan tanımlayan ofis katı, alt kısımdaki hareketli dükkan birimleriyle tezat oluşturmakta ve birbirinin varlığını güçlendiren farklı iki dil olarak aynı yapı içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde, ofis katının yekpare tekdüzeliği, altındaki hareketli ticari birimlerin geometrisinin vurgusunu arttırır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın