Příbor Yaya Köprüsü

Příbor Yaya Köprüsü

Çekya’nın Příbor kentinden geçen Lubina Nehri’ne inşa edilen yaya köprüsü, 35 metre uzunluğunda tek bir kirişten oluşuyor.

Bir su yatağının iki yakası arasına yerleştirilmiş tek bir taş parçası kadar basit tasarıma sahip köprü, son derece güncel ve nitelikli bir malzeme/mühendislik işçiliği sayesinde bu eski, arketip, tasarımı günümüze uyarlıyor. Gereksiz ekler ve biçimlerden tamamen arındırılmış köprü, sade ve heykelimsi bir estetiğe sahip. Parlak beton yüzeye sahip yapıda paslanmaz çelikten üretilen korkulukların tutacakları beyaza griye masif ahhşap ile kaplamış.

Petr Tej (mimar ve köprü mühendisi), Marek Blank (mimar) ve Jan Mourek (köprü mühendisi) tarafından tasarlanan yekpare yapı, öngermeli kablolar ile uzunlamasına birbirine bağlanan 7,2 m uzunluğa, 2,5 m genişliğe ve 0,8 m yüksekliğe sahip 5 parça bir araya getirilerek üretilmiş.

Köprü, Çek Teknik Üniversitesi Klokner Enstitüsü (Prag) tarafından üretilen çelik fiber ile güçlendirilmiş UHPFRC sınıfı C110 / 130 betondan üretilmiş. Bu yeni ve yüksek performanslı beton hem yüksek taşıyıcı özelliğe sahip hem de geleneksel betondan çok daha uzun ömürlü. Dahası, sıradışı dayanıklılıktaki yüzeyi sayesinde üzerinde yürünecek olan yüzünde hiçbir koruyucu kaplama veya su geçirmez katman kullanılması gerekmemiş.

Etiketler

Bir cevap yazın