Plugin Ev

Plugin Ev

Shangwei köyündeki "Plugin" evler, yüzlerce yıllık geçmişi olan köy evlerinin kalıntıları arasına birer eklenti olarak yerleştiriliyor.

Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinin plansız gelişmesinden dolayı Shangwei gibi civar köyler, kırsal adalara dönüşerek şehir tarafından yutuluyor. Köydeki mülklerin yarısı, daha iyi şartlarda yaşamak isteyen köylüler tarafından terkedilmiş.

Köyün yerel yönetimi Shangwei Köy Kooperatifi, Leping Vakfı ve yerel sivil toplum örgütü Future Plus, yerel sanatçı ve zanaatkârlar topluluğunu desteklemek için People’s Architecture Office ile ortaklaşa bir pilot proje başlattı.

“Plugin House” projesinde, çatıları çökmüş ve yaşamaya elverişsiz köy evleri, yıkıntılar arasındaki yeni eklenti ile yeniden hayat kazanıyor.

Eklenti evlerinde, prefabrike panellerin kullanıldığı modüler yapı sistemi kullanılıyor. Yapısal bağlantılar her bir panele yerleştiriliyor. Böylece bir eklenti ev, bir günden daha kısa sürede ve herhangi bir ustalık gerektirmeden inşa edilebiliyor. Endüstriyel olarak üretilen enerji verimliliği, yüksek ve ekonomik yapı malzemeleri ile eklenti evlerinin maliyeti düşürülüyor.

Eklenti panellerinin seri üretim olmasıyla beraber, her bir eklenti evininin yerleştirileceği alanla uyumlu olarak tasarımında değişiklikler yapılıyor.


Huang ailesinin Plugin evi

Huang ailesinin Plugin evi, 15 m2lik bir alana sığıyor. Eski çatının bir kısmı yeni çatının yapı sistemi ile desteklenerek, çatı işlevini kısmen geri kazanıyor. Alan tasarrufu için yatak odası, asma katta yer alıyor. Bu asma katta daralan duvarın köşe penceresinden panoramik manzara görülebiliyor. Eski çatının çöktüğü yerdeki tavan penceresi, doğal ışığı evin derinliklerine taşıyor.


Fang ailesinin Plugin evi

Fang ailesinin Plugin evi, 20 m2den biraz daha büyük. Güney ışığından faydalanmak için evin arka tarafındaki yatak odasının duvarında yüksekte bir pencere bulunuyor.

Eklenti evlerinde yer alan verimli mini-split ısıtma ve soğutma üniteleri, kanalizasyon sistemine ihtiyaç duymayan kompost tuvalet sistemleri ve kullanışlı mutfaklar ile evlerin yaşam standartları yükseltiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın