Pingtung Halk Kütüphanesi

Pingtung Halk Kütüphanesi

Pingtung Halk Kütüphanesi, 1983 yılında inşa edilmiş ve Pingtung Millennium Parkı’nın ortasında bulunan mevcut bir kültür merkezinin genişletilme ve yenilenme projesi.

Kentsel ölçekte, şeffaf yeni bir lobi önerilmiş ve mevcut yapının batı tarafına eklenmiş. Kütüphanenin şehre doğrudan bakması için mimari eksen 90 derece döndürülmüş. Yeni yaklaşım, bir dizi bulvar ve plazadan geçmek yerine, ziyaretçileri kütüphaneye girmeden önce ormana ve pasajlara yönlendiriyor. Bu nedenle mimari, çağdaş kütüphane okuyucularının fiziksel ve psikolojik koşullarına daha uyumlu.

Yeni lobi paralelkenar plandan oluşuyor ve sürekli bir halde V şeklinde bir çelik yapı ile destekleniyor. Batık bir oturma alanı, yüzen bir asma kat ve çift asılı fener dahil olmak üzere çeşitli “aktivite adaları” düzenlenmiş. Genişletilmiş cam perde duvarlar, iç mekanı dış mekana bağlayarak kütüphanenin faaliyetlerini şehre, şehrin faaliyetlerini kütüphaneye aktarıyor.

Mimari ölçekte, orijinal giriş lobisini ahşap bir okuma odasına ve üç seviyeli kompakt kitap deposunu parlak, çok işlevli bir avluya dönüştürerek, orjinal hali parçalanmış ve sıkışık olan bina akışkan ve tanımlanabilir hale geliyor. Biri sarmal ve biri oturma olanağı sunan iki farklı merdiven, okuyucunun dolaşım yolunu tamamlarken, yolculuk boyunca çeşitli oturma türleri ve fırsatlar sunuyor. Çevrede ki park manzaralarından, açık bir kat planından ve doğal maddesellikten yararlanan kütüphane programlanması ve mobilya yerleşimleri, çağdaş kütüphanelerin önemli özellikleri olan bireysellik, esneklik ve samimiyet duygusu sağlayabilir.

Orijinal yapının dışı şimdi beyaz alüminyum paneller ve panjurlarla kaplanmış. Orijinal girişten uzanan bir pasaj, okuma odası ile tükenmiş giriş meydanından dönüştürülmüş çimenlik arasında bir boşluk olarak işlev görüyor. Yeni peyzaj tasarımı, kütüphaneyi çevresindeki parka sorunsuz bir şekilde bağlayarak kullanıcıları amaçları ne olursa olsun bu yeni kamusal alanı kullanmaya davet ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın