PGGM Genel Merkezi

PGGM Genel Merkezi

Mateo Arquitectura'nın kurucusu Katalan mimar Josep Lluís Mateo, Zeist'daki PGGM sigorta şirketinin yeni merkez ofislerini tasarladı.

Projenin amacı Hollandalı emeklilik fonu olan PGGM’in Zeist’te Utrecht yakınındaki merkez ofislerinin mevcut alanını ikiye katlamaktı.

Mimarlık ofisinin önerileri üç tür müdahaleden oluştu:

– Mevcut binaya bitişik tüm arazinin boşaltıldı ,büyük bir yeraltı otoparkının inşa edildi ve çeşitli ek hizmet yapılarının yıkıldı. Bu sayede yayalar motorlu araçların giremeyeceği geniş bir alan elde edildi.

– Mevcut binanın merkezinde yer alan büyük bir kapalı geçit ek yapının bir kısmını oluşturdu. Böylece iç iletişim artırıldı ve eskiden oldukça boş halde duran çekirdek etkinleştirildi. Bu bina yansıtıcı camdan ve paslanmaz çelikten yapılmış yüzer bir yapı haline geldi.

– Dışarıya bakan ve mevcut binanın açık biçimini takip eden yeni çalışma alanları referans dış noktası olarak oluşturulan peyzajı aldı. Ahşap koruyucu kaplamaları ile cam binalar birbirini tekrarladı.

Sıradan çalışma alanlarının düzenleri, iletişim ve kayıt dışı çalışma için yeni alanlar getiren iç mekanlara eklendi, böylece bir omurga boyunca “Bulvar” ortaya çıkarıldı. Oditoryumlar, lokantalar ve benzer mekanlar karmaşıklıktan çok bütünleyici işlevler sağlayarak sadece farklılaşmadı, aynı zamanda esnek ofis alanları yarattı.

Çokuluslu bir şirketin merkezi olması su götürmez bir gerçek olan bu yapıda çok çeşitli, farklı iç mekanların bulunması gerekiyor. Bu projede mevcut yapı alanının azaltılması ve binanın içinde bulunduğu park alanının kurtarılmasına olan ihtiyaç giderilirken yapı ile çevresi arasındaki ilişki sağlandı.

Sonuçta yapı görsel ve estetik bir uyum yarattı, doğal bağlamda taklit etti ve potansiyelinin en iyisini kullanarak mevcut yapıya entegre oldu.  

Etiketler

Bir yanıt yazın