Penleigh ve Essendon İlkokulu

McBride Charles Ryan tarafından tasarlanan Penleigh ve Essendon İlkokulu, Melbourne'de yer alıyor.

Penleigh ve Essendon İlkokulu Essendon Footy Club’ın karşısında, rüzgarlı bir tepe üzerinde İtalyan konağı olarak inşa edildi. Bu bina, konutların hakim olduğu bir yerleşim bölgesinde bulunuyor.

Okul, Nicholson, Raleigh, Napier ve Fletcher Sokakları tarafından sınırlanan arazinin hepsini bünyesinde birleştirdi. Evlerin çoğu şimdi okul tarafından kullanılıyor. Bu yeni proje, Nicholson Sokağı’na açılan kamusal arayüz için önemli bir katkı haline geldi.

Mimarlık ofisi, bu binanın olağan dışı kentsel durumunu kabul etmesini ve kullanmasını istemiş.

Bunların daha da ötesinde okulun sadece iyi bir barınma alanı olmasının yanı sıra hayal gücünün binası olması hedeflenmiş. Bu öneride Federasyon Evi’nin silüeti alınıp ölçeklendirilmiş, uzatılmış ve dilimlenmiş. Binanın ön cephesi perili bir eve benzese de merkez kısmı belli belirsiz bir Shinto Tapınağı’na, yandan bakıldığında ise sirk çadırlarına benziyor.

Kuzeydeki iç bahçelere açılan ve zemin katta bulunan sınıfları yaratmak için özel bir plan geliştirilmiş, üst kattaki koridor yan komşulara daha az baksın diye yeri değiştirilmiş. Zemin katta zengin renklere sahip 5. sınıfların derslikleri bulunuyor. Birinci kat ise gökyüzüyle ilişkili. Utzon’un Bagsvaerd Kilisesi’ne göndermede bulunan binanın silüeti bulutu andıran bir şekle sahip. Uzatılmış baca ise bir ışık kaynağı ve sınıfların doğal havalandırması için bir araç.

Etiketler

Bir yanıt yazın