Pati Blau

Pati Blau

Büyük bir şehre yakın olmanın sunduğu avantajlara ve yerele / kültüre bağlı yaşamanın sunduğu iyiliklere tabii bir bölgede, Valensiya'da yer alan Pati Blau projesi Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

“Çiftlik evlerinin bir kısmı İberya kökenli olmasına rağmen, bu yerleşimler Ribera Alta’daki nüfusunun yoğunlaştığı İslam döneminde kuruldu. Zamanla bu kırsal merkezler, basit ve kıskanılacak bir yaşam kalitesiyle, büyük şehre bağlı yerler haline geldi. Büyük bir şehrin yakınlığının sunduğu tüm iyilik ve bölgeye / kültüre bağlı yaşamanın tüm avantajları ile birlikte…

Pati Blau projesi de bu tipolojinin bir yorumu olarak ortaya çıkıyor. Arsa, tesis çalışanları, bir spor salonu ve depolama parçaları ile düzenli bir veranda taslağını çiziyor. Bu şekilde zemin katı, iklimin tadını çıkarabileceğiniz bahçe ve havuz ile bir süreklilik olarak anlamak mümkün.

Üst katta, evin alt seviyesinden ayrı olarak ve mahremiyeti korumak için mümkün olduğunca opak bir pencere düzeni arayan özel alanlar düzenlendi. Garaj kısmı bu sorunun çözülmesine yardımcı olan kentsel cepheye uygun bir okuma vermek için cephenin sürekli olması gerekiyordu.”

Etiketler

Bir cevap yazın