Pandemi Hastanesi ve Dönüşebilir İşlev Tasarımı (Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi)

Pandemi Hastanesi ve Dönüşebilir İşlev Tasarımı (Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi)

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Ekin Kabayel’in, Dr. Öğr. Üyesi Berk Minez yürütücülüğünde, Mimari Proje 6 dersi kapsamında hazırladığı “Pandemi Hastanesi ve Dönüşebilir İşlev Tasarımı” konulu öğrenci projesi.

Yapı, Edirne’nin ana yollarından biri olan Talatpaşa Caddesine yakın bir konumda, mevcut eski tuğla fabrikasının bulunduğu arazide konumlanmaktadır. Normal zamanlarda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmet verirken, pandemi zamanında pandemi hastanesi olarak kullanılacaktır.

Yapı pandemi hastanesine dönüştürülürken minimum müdahale ile dönüştürülecek şekilde tasarlanmıştır. İç duvarlarda kullanılan sökülüp takılabilen sandviç paneller sayesinde hızlıca dönüşüm gerçekleşmektedir.

Yapılan analizler dikkate alınarak tasarlanan yapıda, tüm mekanlar gün ışığından maximum fayda sağlayacak ve yeşil alanlara yönelecek şekilde planlanmıştır. Kütlede yapılan eksiltmeler, boşaltmalar ile yapı hareketlendirilmiş, cephede kullanılan tuğla kaplama ile sıcak bir görüntü oluşturulmuştur.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin zemin katında zihinsel engel grupları ve ortak engel grupları için mekanlar, idari birimler, yemekhane ve çok amaçlı salon bulunmaktadır. Pandemi hastanesinde, zihinsel engelliler için yapılan mekanlar takip polikliniklerine dönüştürülmüştür. Yemekhane aynı işlevle kullanılırken, idari birimler doktor odalarına, çok amaçlı salon görüntüleme merkezine, ortak engel grupları için yapılan mekanlar triaj, laboratuvar, müşahede odası, CPR ve ameliyathaneye dönüştürülmüştür.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin 1. katı kütüphane, bilgisayarlı çalışma odası, grup derslikleri ve bireysel eğitim sınıflarından oluşmaktadır. Pandemi hastanesinde 1. kat idari birimlere ve yoğun bakımlara ayrılmıştır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin 2. katında sınıflar bulunmaktadır. Pandemi hastanesinde ise hasta bakım ünitesi yer almaktadır. Her sınıf sandviç panellerle ikiye bölünerek iki adet hasta odasına dönüşmektedir.

Bodrum katta iki işlev arasında fazla değişiklik yapılmamış olup sadece otopark bölümünde küçük bir değişiklik ile pandemi hastanesine dönüşüm sağlanmıştır. Pandemi hastanesinde otoparkın bir bölümü sandviç panellerle bölünerek morg ve atık deposu oluşturulmuştur.

Pandemi hastanesinde ambulans otoparkı olarak kullanılan alan, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde banklar ve saksılı bitkiler ile değerlendirilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın