P.C. Hooftstraat 140-142 (Brick Pixelation)

Amsterdam’ın en tanınmış alışveriş caddelerinden biri olan P.C. Hooftstraat’taki 140-142 numaralardaki mağazada ayırt edici bir deneyim sunmak için UNStudio, kısmen şeffaf bir cephe tasarlamış.

Museum Quarter, Vondel Park ve Oud-Zuid mahallesi arasında yer alan cadde, lüks butikleri, tasarım mağazaları ile ünlü.

UNStudio, bu cadde üzerindeki yan yana iki mağazayı bir araya getirerek Brick Pixelation’ı cadde üzerindeki en büyük perakende alanlarından birisi haline getirdi.

Bina, UNStudio’nun bir diğer tasarımı olan The Looking Glass (P.C. Hooftstraat 138)’ın hemen yanında bulunuyor.

Mağazanın cephesinde, yaya seviyesinde cam kaplı özel döküm paslanmaz çelik tuğlalar bulunsa da ikinci katta geleneksel Hollanda evlerinde de bulunan tuğlalar bulunuyor. Böylelikle paslanmaz çelik tuğlaların oluşan cephesi, Amsterdam mimarisine ayak uyduruyor.

Çevre üzerinde uygun etki yaratacak sonuca ulaşabilmek, doğru tuğla boyutu, şeffaflık ve aydınlatma bileşenlerini bulabilmek için çok sayıda deney yapılmış. Paslanmaz çelik tuğlaların genel boyutları tipik tuğlalar ile aynı olsa da kenarları inceltilerek, yumuşatılarak cephede rafine bir görüntüye ulaşılmış.

Paslanmaz çelik tuğlalar, üst katlardaki geleneksel tuğla cepheye benzemesi için farklı boyutlarda dökülmüş. Paslanmaz çelik tuğlaların her biri daha büyük çelik çerçevelere tam olarak monte edilmiş ve daha sonra şantiyede yerine yerleştirilmiş.

Konutun giriş kapısı aynı paslanmaz çelik tuğladan oluşuyor. Paslanmaz çelik kapı kolu ve kapı zili de genel cephe görünümüne entegre olacak şekilde özel olarak tasarlanmış

Etiketler

Bir cevap yazın