Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi

Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi

Konsept tasarımı ARK-itecture ve mimari projesi B-Design tarafından yapılan öğrenci merkezi yapısı LEED Gold sertifikasına sahip.

Tüm akademik yapıları birbirine bağlayan “akademik omurga” adını verdiğimiz oluşumun ana meydan ve kampus vadisi ile yurt bağlantı kotları arasında yer alan öğrenci merkezi aynı zamanda bir “geçiş alanı” oluşturmaktadır. Tüm sosyal ve akademik yaşantının “kalbi” konumundadır.

Öğrenci merkezinin kütle yapısını teşkil eden oldukça eğimli olan arazide birbiri üzerinde yükselen kütleleri tasarlama fikri, şehirde her zaman görmeye alışkın olduğumuz yapılaşmanın yorumlanması ve geliştirilmesi ile ortaya çıktı. Kütlesel olarak diğer yapılardan farklılaşan ve 16×16 metrelik 16 modül, akademik omurga ve kampus vadisi arasındaki oldukça eğimli kesitte farklı açılarda ve kotlarda birleşerek fiziksel bağlantıyı sağlar.

Öğrenci merkezi, kütüphane, yemekhane, öğrenci kulüpleri, forum alanı ve diğer kampus destek mekanlarını barındırır. Forum alanı, yapının giriş aksından vadiye doğru uzanır ve tüm diğer fonksiyonları bağlayıcı yapıdadır. Bu hacim, öğrencilerin öğretim yılı boyunca tartışma, tanışma, söyleşi gibi çeşitli nedenlerle toplanma fonksiyonlarına yönelik tasarlanmıştır. Kütüphanede farklı kullanımlara hizmet eden mekanlar yaratılmıştır. Kampüsün ana meydanına bakan sessiz çalışma alanı ile bağlantısı bulunmaktadır. Kafe alanı önüne açılan teras alanıyla birlikte öğrencilerin tüm mevsimlerde sosyalleşebileceği bir mekan olarak tasarlanmıştır. Yemekhane alanı 800 öğrenciye hizmet etmektedir. Vadiye ve iç avluya bakan yemekhane, doğal ışıktan maksimumda faydalanacak şekilde tasarlanmıştır.

Kampüsün ana giriş meydanında yer alan pavilion yapısı şeffaf bir cam küp yapı olarak tasarlanmıştır. Bu yapı kampüsün ana girişinde ziyaretçileri karşılarken otopark ve öğrenci merkezinin alternatif girişi olarak tasarlanmıştır. Yapı içerisinde ayrıca geçici sergilerin yapıldığı alanlar bulunmaktadır.

Öğrenci merkezinin LEED Gold Sertifikası aldığı projede, diğer akademik binalar ile beraber ikincil cephe olarak delikli metal mesh kullanılmıştır. Bu yapıda diğer binalardaki panel renklerinden farklı olarak mevcut çevre peyzaj renklerinden de esinlenilerek bir renk skalası oluşturulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın