Özgürlük ve İnsan Hakları Müzesi

Özgürlük ve İnsan Hakları Müzesi

Mallol Arquitectos tarafından tasarlanan ve 2019 yılında inşa edilen Özgürlük ve İnsan Hakları Müzesi Panama’nın Amador Bölgesi’nde bulunuyor.

Kişisel ve kolektif hafızanın ürünü olarak kurulan; amacı inanılır, kapsayıcı, eğitici, dinamik ve evrensel olmak olan bu müze, Panama ve tüm dünyada, demokrasi ve insan haklarının evrimindeki dönüm noktaları ve olaylarını belgeliyor.

Tüm yapılar, arazide mevcut bulunan ve bir odak oluşturan büyük bir Corotú ağacının etrafına, topografya ve bitki örtüsüne göre yerleştirilmiş. Amador Caddesi’ndeki Demokrasi Meydanı’ndan girilen Eşitlik Binası, sergi alanları ve küçük bir yönetim ofis bölümünden oluşuyor. İnsan haklı ile ilgili tarihi olayların, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 30 maddesinin ve nihayet başarı hikayelerinin anlatıldığı serginin içeriği üç kata yayılmış.

Projenin ileriki aşamalarında, Eşitlik Binası’nın yanı sıra, ağacın etrafındaki meydanda, Hafıza Binası ve Tolerans Binası da inşa edilecek. Buna ek olarak, arazinin bir tarafında küçük bir atrium, öbür tarafında, bildirinin maddeleri hakkında bilgi içeren 30 adet dikilitaş ve son olarak arazinin aşağı kısmında İnsan Hakları Yürüyüşü için bir parkur inşa edilmesi de planlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın