Origami Ofis Binası

2006 yılında yarışmaya açılan Origami ofis binası Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlandı.

Bu ofis binası, lüks bir mahallede Arc de Triomphe ve Place de l’Etoile’ın hemen yakınında bulunan Friedland’da yer alıyor.

Proje iki parçadan oluşuyor. Bunlardan ilki cadde üzerinde 20 metre genişliğindeki şeritte bulunan ana bina, diğeri ise iki avlu arasında kalan arka uzantısı. Zemin katta bulunan lobi sokak ve ana bahçe arasında bir şeffaflık üzerine oynuyor.

Binanın kafeterya ve toplantı odalarının etrafındaki yeşil alanlarla kaplı arka kısmı ise daha özel.

Arsanın alışılmadık konumu projenin manzarayı kucaklayan ve ondan faydalanan, aynı zamanda da doğal aydınlatmayı kullanan bir şekilde tasarlanmasına neden oldu. Binanın ana cephesindeki cam ve ikinci bir katman oluşturan baskılı mermer desenli kaplaması yapıya sembolik bir görünüm veriyor.

Sonuçta çıkan ürün kocaman bir origami etkisi yaratıyor ve bu kıvrımlı nazik mermer binanın hem içinden ve dışından izlenebiliyor.

Paneller kompozit, mermer filmi ise camın ikinci katmanına montelenmiş. Simetrik paneller sayesinde kıvrımlı ve “açık kitap” şeklinde bir araya gelmiş desenler oluşuyor. Bu şekilde, mermerin damarlarının tasarımını aydınlatıyor.

Bu ikinci katman şeffaf ve kalıp bir duvar gibi davranarak içeride yumuşak bir atmosfer yaratırken aynı zamanda mahremiyeti de sağlıyor.

Mermer kıvrımlar 30 metre uzunluğundaki ön kısımda bir titreşim yaratıyor. Her iki ucunda komşu binaların cepheleri ile süreklilik içerisinde, origami daha sakin ve düz gözüküyor. Ama orta kesiminde zarif alçak bir kabartma oluşturuyor.

Projeye arazinin derinliklerinde bitkiler eklenirken yine aynı netlik hedefiyle gelişiyor. Çim çatı ile örtülü ofisler iki avlu bahçesinin etrafına yerleşmiş durumda.

Ana cephenin kentselliği ve sofistike duruşu ile binanın diğer tarafındaki yeşilliğinden oluşam bu iki atmosferin kesişim noktasını lobi oluşturuyor. İç mekanlar açık renkli ve yumuşak malzeme ile aydınlık bir atmosferi vurgulayan çağdaş ruhla tasarlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın