Oodi Helsinki Merkez Kütüphanesi

Oodi Helsinki Merkez Kütüphanesi

Oodi, kitap ödünç vermenin yanı sıra sunulabilecek yeni hizmetler için daha geniş bir deneyim alanı sunuyor.

Projenin tasarımını yapan ALA Architects projeyi açıklıyor:

ALA Architects’in tasarladığı Oodi, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin merkezindeki büyük enstitü binalarının çevrelediği Kansalaistori Meydanı ve Finlandiya Parlamento Binası Eduskuntatalo’nun basamakları ile karşı karşıya oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Oodi’nin Eduskuntatalo parlamento binasının karşısına oturması, hükümetle halk arasındaki ilişkiyi sembolize ediyor. Oodi, yaşam boyu öğrenmeyi, aktif vatandaşlığı, demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü teşvik etmek gibi gerekleri olan Finlandiya Kütüphane Yasası’nı hükümete hatırlatıyor.

Oodi’nin üst katında “kitap cenneti” olarak adlandırılan huzurlu bir açık planlı okuma odası bulunuyor. Bu okuma odasında, kitaplar kütüphanenin sadece üçte birlik alanında yer alıyor. Yerinde depolamayı azaltarak ve kütüphane kullanıcılarına kültüre nasıl ulaşacaklarını danışarak kazanılan alanlarda bir kafe, restoran, halka açık bir teras, sinema salonu, bir “makerspace” atölyesi ve görsel-işitsel kayıt stüdyoları gibi olanaklar bulunuyor. Oodi, Fin kütüphanelerinde kitap ödünç vermenin yanı sıra sunulabilecek yeni hizmetler için daha geniş bir deneyim sunuyor.

Kütüphanenin işlevleri üç ayrı seviyede farklılaşıyor: şehir meydanını bir iç mekana doğru uzatan aktif bir zemin kat ile “kitap cenneti”nin bulunduğu 2. kat arasındaki orta katta, kütüphanenin ek hizmetlerinin yer aldığı odaları içeren kapalı bir hacim bulunuyor. Bu mekânsal kavramı gerçekleştirmek için kütüphane üzerinde yaşanılan bir köprü olarak inşa edildi. 100 metre kadar uzayan iki çelik kemer ile üzeri tamamen örtülü, kolonsuz bir kamusal giriş alanı oluşturuldu. Üst katında açık planlı okuma salonunu taşıyan çelik taşıyıcının etrafında orta katta diğer hizmetlere ait odalar kümeleniyor.

Oodi, yerel malzemeler kullanılarak ve yerel iklim koşulları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş. 33 mm kalınlığındaki Fin ladin ağacı ile kaplanan geniş kıvrımlı ahşap cephe, oluşturduğu saçak ile Kansalaistori meydanındaki ve kütüphane önündeki kamusal etkinlikler için korunaklı bir alan sağlıyor.

Saçaklı cephenin üst yüzeyi, Helsinki halkının doğrudan meydana ve ilerisindeki Fin parlamentosunun basamaklı ana girişine bakabileceği geniş bir kamusal teras oluşturuyor. Teras, kütüphane ziyaretçilerine sağlanan kamusal açık alanı iki katına çıkarıyor ve insanların şehir ile karşılaşabileceği yeni bir mekân sunuyor.

Oodi’nin zemin katı, Kansalaistori meydanının kamusal bir iç mekân olarak uzantısına dönüşüyor. Zemin katın amacı, haftanın her günü açık, ticari olmayan bir iç mekânda kütüphanenin tüm olanaklarının erişilebilir ve görünür olmasını sağlamak. Ulusal Görsel-İşitsel Enstitü’nün sinema salonu Kino Regina, zemin katta yer alacak. Yaz aylarında sinemanın oturma planı, kafe ve restoran ile birlikte meydana yayılacak.

“Attic” olarak isimlendirilen orta kat, köprü yapısının kafes kirişleri arasındaki boşluklar etrafında düzenlenmiş esnek odalardan oluşuyor. Çok işlevli odalar hem gürültülü hem de sessiz etkinliklere uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Bu katta Oodi’nin “makerspace” atölye alanı ve kayıt stüdyoları gibi tesisler bulunuyor.

En üst kattaki “kitap cenneti”, dairesel çatı ışıklıkları ve bulut benzeri beyaz dalgalı tavanı ile geniş bir peyzaj oluşturuyor.  Bu seviyeden ziyaretçiler şehir merkezinin 360olik panoramik manzarasını izleyebilir ve Kansalaistori meydanına açılan terasa çıkabilirler. Oodi Kütüphanesi ‘nde, 21. yüzyıl teknolojisinin sunduğu olanaklar ile çağdaş kütüphanenin en iyi özellikleri buluşuyor. Sakin atmosfer ziyaretçileri okumaya, öğrenmeye, düşünmeye ve eğlenmeye davet ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın