Öğrenci Yaşam Merkezi

Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 4.sınıf öğrencisi Elvan Öztürk'ün Y.Mim Ebru Bilgiç Ilık ile birlikte 2018-2019 Güz dönemi Mimari proje V Kapsamında tasarladığı projedir.

KONUMU: Kırklareli Kayalı Kampüsü

AMACI: Amaçlarından biri geçirgenliktir. Ana bir aks oluşturmak ve bu aks ile kampüs içerisindeki insanı geçirgenlik söylemi üzerinden yapıya ulaştırmaktır.

PROJE: Araç yolundan gelen insanı sergi alanını bulunduğu avlu karşılamaktadır. Avlu, sosyal blok ile yurt bloğu arasında köprü oluşturmaktadır.

Yaya yolundan gelen insanı meydan karşılamaktadır. Meydandan sosyal bloğa, avluya, yurt bloğuna, spor alanları ve baraj bölgesine geçebilmek mümkündür.

Zemin kotunda kampüsün ve yurt öğrencilerinin yararlanabileceği birimler bulunmaktadır. İki bloğun arasına konumlana avlu bir köprü görevi görerek geçirgenliği sağlarken diğer taraftan çapraz olarak konumlanan benzer işlevleri bütünlemektedir. Kütüphane ve çok amaçlı salon gibi birimler ise girişin üst katlarında konumlanmıştır. Yurt bloğu ise sosyal bloğun arka cephesinde konumlanmıştır. Bahse konu olan yurt bloğu hem öğrenci hem kampüs içerisindeki insana yakın olması, fakat yoğunluktan da bir kademe uzak bulunması sebebiyle bu şekilde konumlandırılmıştır.

Etiketler

3 yorum

Bir cevap yazın