Ofis Projesi – Protez & Ortez Ar-Ge Ofisi Tasarımı

Ofis Projesi – Protez & Ortez Ar-Ge Ofisi Tasarımı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Şüheda Gümüş tarafından 2018-2019 güz dönemi, İç Mimarlık Projesi-Proje III kapsamında Kerim Kürkçü'nün proje yürütücülüğünde tasarlanmış AR-GE ofisi projesi.

Maslak TURKMALL için tasarlanan bir protez-ortez AR-GE ofisi. Protez-ortez ile mutluluğu yakalayabilen insanların başarı hikayelerinden etkilenilerek tasarlanmıştır. Hareketlerin duyguları etkilediğine inanıldığı için konsept ‘MOTION&EMOTION’ olarak belirlenmiştir.

Giriş katında yönetim birimleri, sergileme, tasarım ve sosyal alan kurgusuna yer verilmiştir. 1.kat ise tamamen AR-GE katı olarak ayrılmıştır. AR-GE katına sınırlı erişim verilerek gizliliği koruma amaçlanmıştır.

Ofis içinde hareket sağlaması için sirkülasyon alanlarının kurgusuna dikkat edilmiştir. Yer yer kullanılan ahşap kırıklıklarla yine hareketlerin duyguları tetiklemesi amaçlanmıştır. Protez-ortez AR-GE ofisi olmasının da konsepte etkileri gözardı edilmemiştir. Giriş katında sergi alanının ve tasarım ofisinin konumu yapıya soldan ve sağdan sonradan eklenmiş gibi duran kısımları seçilerek başlanmıştır. Tuvaletler ana kütleden koparılarak duvarları renklendirilmiştir. Giriş katında yönetim birimlerine bağlı toplantı odalarının tasarımında yine kenarlardan koparılmış hissi verilmeye çalışmıştır. Böylece tak-çıkar duygusu desteklenmiştir.

Aydınlatma elemanları ve mobilya seçimlerinde kırıklıkların ana modülü olan üçgen esas alınmıştır. Mobilyalarda kırıklık hissi sürdürülmeye çalışılırken aydınlatmalarda da üçgenliklere yer verilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın