O Ev

O Ev

Austin Maynard Architects yapıyı, komşu binaların neredeyse yarısı kadarlık bir taban alanına sahip olacak şekilde tasarladı.

Ofis, Avustalya’daki evlerin “dünyanın en büyük evleri” olmasını bir sorunsal olarak nitelendiriyor. Bu yapıların servis ve altyapı gereksinimlerinin kamuyu maddi, çevresel ve kültürel yönden büyük harcamalara maruz bıraktığını dile getiriyor.

Bu konuyu açıklarken, Avustralyalı eğitimci Stuart White’ın sözlerinden bir alıntı yapıyor:

Biz kamusal alana gidip bu gibi şeyleri orada aramak ve topluluktaki diğer kimselere katılmak yerine, kendi özel alanlarımızda kalmak eğilimindeyiz ve bence bu endişe verici bir eğilim.

THAT House/O Ev’in zemin katında mutfak, bekleme salonu, yemek alanı, çalışma alanı ve oturma odası yer alıyor. Üst katında ise üç yatak odası ve bir banyo var. Ayrıca zemin katta bulunan çalışma alanı, yatak odasına dönüştürülebiliyor. Kereste kaplı geniş bir dolap içerisinde çeşitli depolar ve servisler yer alıyor. Evin bahçesi, mutfak ile yemek yeme alanı arasında bir bağlantı sağlarken, bahçedeki ağaçlar çatının içerisinden geçiyor.

Ofisin amacı iç ve dış arasındaki çizgiyi bulanıklaştırılmak ve bahçeyi evin içerisine taşımak. Bu doğrultuda THAT House’ın dış mekana, bahçeye ve sokağa açılmasına özen gösteriyorlar. Kullanıcıların mahremiyeti ise kontrollü panjurların kullanımıyla sağlanıyor.

Austin Maynard Architects, tasarımda sürdürülebilirliğin onlar için her zaman en önemli konulardan biri olduğunu belirtiyor. Bu çerçevede tasarlamaya gayret ettikleri yapılarında; pasif güneş enerjisi ve pasif havalandırma sistemlerine ek olarak, yüksek performanslı yalıtım, çift cam, yağmur suyu, solar panel ve yerel malzeme kullanımının da önemli rol oynadığını dile getiriyor.

 

https://maynardarchitects.com/#/798817030644/
Etiketler

Bir cevap yazın