Nový Hrozenkov İlköğretim Okulu Spor Salonu

Nový Hrozenkov İlköğretim Okulu Spor Salonu

Çekya’nın doğusundaki Nový Hrozenkov kasabasında yer alan spor salonu, bölgeye özgün ve çağdaş bir yapı kazandırmayı amaçlayan Consequence forma architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, kırsal peyzajın potansiyelini kapalı oyun alanına taşıyan, açık alanlarla güçlü ilişkiler kuran bir yapı üretmeyi amaçlamış. İç hacimlerde akustik konfor sağlayan ahşap paneller, oyun alanının üzerinde yükselen tırmanma duvarı ve çatı penceresinden süzülen doğal ışık, binaya karakter veren önemli unsurlar olarak tasarlanmış.

Bina, köye ve öğrencilere ilham verecek biçimde tasarlanmış ancak yapının her unsuru öne çıkma kadar uyum sağlama hedefi de taşıyor. Spor salonunun dış cephesinde bir tarafta ahşap kaplama profiller, diğer tarafta ince dokulu sıvalı yüzey kullanılıyor.

Tırmanma duvarının uygulanması için çatı ışıklarıyla birlikte maksimum yüksekliğe izin veren çatı makasları kullanılmış. Binanın tüm uzunluğu boyunca kullanılan çerçevesiz pencereler, darbeye dayanıklı, üç katmanlı bir camdan üretilmiş. Spor salonunun diğer bölümü ise betonarme temellerle desteklenen beton kolonlardan oluşuyor. İç mekan ahşap lambri ve esnek bir spor zeminine sahip.

Projenin sürdürülebilir karakterinin ardında, kontrollü bir ısı geri kazanım sistemi var. Çatı yapısı içinde kirişler arasına yerleştirilen ünite, yeterli temiz hava dolaşımı sağlıyor. Havalandırmayı kafes kirişler ile tavan armatürleri arasındaki yuvalara yönlendirerek iç mekanın bütünlüğü korunmuş. Cam cephe boyunca gizlenmiş zemin konvektörleri binayı ısıtmakla kalmayıp camların buğulanmasını da engelliyor. Uzun ömürlü ve ekonomik oldukları için sürdürülebilirliğe katkı sağlayan LED armatürler kullanılmış. Batıya bakan dış mekandaki ahşap çıtalar ve panjurlar, binanın aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı oluyor. Son olarak, çatılardan gelen yağmur suları ilgili haznelere yönlendirilerek depolanıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın