NÖROM: Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Araştırma ve Uygulama Merkezi

Kumru Alpaydın, Türker Kesiktaş ve Baran Gökgöz tarafından tasarlanan NÖROM; Ankara, Beşevler’de yer alıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ortak girişimi olan Nörom, sağlık, mühendislik, robotik, yapay zekâ, eğitim, temel ve sosyal bilim alanlarındaki araştırmacıların çok disiplinli beyin araştırmaları gerçekleştirmesini sağlayan ulusal bir nörobilim mükemmeliyet merkezidir.

Tasarım alanı, Ankara, Beşevler’de, Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin çeşitli eğitim yapılarının ve Sabancı Kız Öğrenci Yurdu’nun komşuluğunda, Mevlana Bulvarı (D-200)’nın çeperinde yer almaktadır.

Yapının programı, laboratuvarlar, derslikler, çok amaçlı eğitim alanları, tartışma alanları, seminer odaları, araştırmacı odaları, konferans salonu ve 3 tesla ve 7 tesla MR cihazlarının konumlanacağı laboratuvar alanlarından oluşmaktadır. Programın geneli, bir eğitim yapısının bileşenlerinden oluşmakla beraber, MR cihazlarının varlığı ve titreşimden etkilenmeleri, manyetik alan oluşturmaları gibi sebepler yüzünden, tasarım alanının kullanımında çeşitli kısıtlar oluşturmaktadır. Tasarım, programın oluşturduğu bu kısıtları, kullanıcılar için bir dezavantaja çevirmeden, bir araştırma ve bilim merkezinin ihtiyaç duyacağı çeşitliliği, mekânsal olarak sağlamaya odaklanır. Rastlantısal karşılaşmalara, anında gelişen bir araya gelişlere, fikir alışverişi ve etkileşim ihtimalini arttıracak mekânsal düzenlemelere yoğunlaşan bir kurgu ile yapı arazideki 10 metre kot farkına, üst kotta gelişen bir karşılama düzlemi, beşer metrelik kot farkı ile araziye yerleşen avlular ve onları karşılayan amfiler ile cevap verir. Alanın en alt kotu, amfilerin sonlandığı, aynı kotta yer alan kafenin ve avlunun açıldığı bir aktivite alanına dönüşür.

Tasarım, temel geometrik formların, açık alanlar etrafında dengeli bir kompozisyon oluşturma niyeti ile biçimlenmiştir. Her bir fonksiyon tanımlı, okunabilir bir forma dönüşür, renk ve doku farklılaşması ile de bu ifadeyi güçlendirir. Ankara’nın en köklü üniversitelerinden üçünün ve kendi alanlarında çok önemli araştırmalara imza atan bilim insanlarının bir araya gelişinin oluşturduğu ilham verici bütünün, analojik bir dille forma dönüşmesi tasarımda böyle ortaya çıkmıştır.

Etiketler

Bir yanıt yazın