NIU N290

NIU N290

Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlanan NIU N290 İspanya'nın Valensiya kentinde yer alıyor.

NIU projesi, inşaat sistemlerinde bir inovasyon yöntemi olarak ortaya çıktı. Buradaki çözümlerle yapılı çevrenin niteliğinin geliştirilmesi, yapılı çevrenin daha sürdürülebilir ve sağlıklı kılınması amaç edinilmiş.

Modelin peyzaja olan adaptasyonu onu eşsiz kılıyor. Yapının bu eğimli topoğrafyaya yerleşmesi, projenin kendisini tanımlayan bir merdivenin hakimiyetiyle sonuçlanmış. Ev, evi karakterize eden heybetli çam ağaçlarını kurtarıyor.

Evin düzeni merkezi bir avlu etrafında şekilleniyor. Uzun kenarları açık ve kısa kenarları kapalı aynı morfolojiye sahip dört parça, farklı karakterlere sahip dış mekanlar yaratarak radyal olarak iç içe geçmiş. Dış mekan gündüz kullanımı, mutfak, yatak odalarıyla ilişkili kullanım ve yaya giriş alanı olarak işlevlendirilmiş. Evin iç mekanları tıpkı bir kilimin mekansal bir sekansa verdiği devamlılık gibi, aynı ölçüde dışarıya taşıyor. Böylece yaşanabilir hacim uzuyor ve sadece gölge ve iklim kontrolü içeride mi dışarıda mı olduğumuzu bize söylüyor.

Bina kabuğu, bir parça çekme alüminyumla tamamlanmış. Alüminyumun metalik parlaklığı, etrafındaki bahçenin tonlarını benimsediği için evin çevresiyle bütünleşmesine yardımcı olur ve gün içinde ışığın sıcaklığı değiştikçe görünümü değişir.

NIU N160

Etiketler

Bir yanıt yazın