Ningbo Yeni Kütüphanesi

Schmidt Hammer Lassen Architects'in tasarladığı, kültürel işlevlerin zarif bir karışımı olan Ningbo Yeni Kütüphanesi açıldı.

Ekolojik bir sulak alanın kenarında bulunan Ningbo’daki yeni halk kütüphanesi, Schmidt Hammer Lassen’in Çin’de tamamlanan ilk kütüphane projesi.

Danimarkalı mimarlık firması Schmidt Hammer Lassen Architects, Şangay ofisini 12 yıldan uzun bir süre önce açtıktan sonra, Çin’deki ilk kütüphane projesi olan 31.800 metrekarelik Ningbo Yeni Kütüphanesi’ni projesini hayata geçirdi. Şangay’ın 200 kilometre güneyindeki, Çin’in yeni kültür merkezi Ningbo’nun merkezinde bulunan kütüphane, kentin devam eden gelişiminde önemli bir rol oynuyor.

1927 yılında kurulan ve günde üç ila dört bin kişinin ziyaret ettiği orijinal Ningbo Şehir Kütüphanesi, bölgedeki en büyük tarihi ve antik kitap koleksiyonuna sahip. Açık, erişilebilir mimarisi ile yeni kütüphane, günlük ziyaretçi sayısını iki katına çıkarmayı ve topluluğun kültürel kalbi olmayı hedefliyor.

“Ningbo’ya ilk olarak yedi yıl önce, Ningbo’nun Doğu Yeni Kent bölgesi yavaş yavaş yeniden gelişmeye başladığında geldik” diyen Schmidt Hammer Lassen’in Şangay ofisi ortağı ve Tasarım Direktörü olan Chris Hardie “Kütüphanenin tamamlandığını ve sadece yeni ekolojik sulak alanın değil, aynı zamanda yerel kültürün dokusunu da görmek ekibimiz için ödüllendirici bir dönüm noktası,” diye belirtiyor.

İki Milyon Kitap İçin Havadar ve Davetkar Yeni Bir Ev

Ningbo Yeni Kütüphanesi ilk etapta 8.000 metrekarelik açık “kare plan” etrafında düzenleniyor. Ana lobi, okuyucu hizmetleri, çocuk kütüphanesi, 24 saat kütüphane, görme engelliler için bir kütüphane, iki konferans salonu, bir kafe ve büyük okuma odası dahil olmak birçok farklı alanı bir araya getiriyor. Açık bir düzene sahip zemin kat ile yapı meydana ve peyzajlı bir ekolojik park ve göle bağlanıyor.

Chris Hardie “Ningbo için çok ferah bir bina oluşturmak istedik,” diyor. “Eski kütüphane oldukça labirentti, bu yüzden Ningbo Yeni Kütüphanesi kasıtlı bir mekânsal netliğe sahip.”

Kütüphanenin merkezinde binanın beş katını dikey olarak kesen merkezi bir atrium var. 28 metre yüksekliğindeki geniş alan, zemin katı bir dizi daha korunaklı araştırma alanı ve yukarıdaki katlardaki tarihi koleksiyonlarla birleştiriyor. Tüm iç mekanlarda doğal gün ışığı kullanımı binanın yönü ile optimize edilmiş ve doğal havalandırma merkezi atrium ile en üst düzeye çıkarılmış.

Görkemli Bir Manzara
Kütüphane için mekansal ve mimari konsept, gelişimin merkezinde güçlü bir kimlik yaratıyor. Sulak alanın üzerindeki ana girişe yolculuk, ziyaretçileri köprüler, yürüyüş yolları, su ve doğanın heykelsi bir manzara olarak harmanlandığı bir kaçış ve dinginlik yolculuğuna çıkarıyor.

Kütüphaneyi çevreleyen dingin manzara gökyüzünün havuzların yüzeylerine yansıdığı bahçeleri içeriyor. Manzara, insanların yoğun günlük yaşamlarından kopabilecekleri, huzur ve rahatlamanın tadını çıkarabilecekleri meditasyon ve dinginlik için bir kaçış noktası görevini görüyor.

Ningbo Yeni Kütüphanesi, yakın zamanda Çin’in Ningbo şehrinde tamamlanan birkaç Schmidt Hammer Lassen projesinden biri. Firma yakın zamanda ayrıca Ningbo Daily Newspaper Group’un genel merkezinin yanı sıra genişleyen Ningbo Personel Ofisi’ni de tamamladı.

Etiketler

Bir cevap yazın