New Museum

New Museum

SANAA’dan Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa ve New York’tan Gensler tarafından tasarlanan New Museum, Bowery Caddesi üzerinde 7 kat boyunca yükseliyor ve New York’un kentsel dokusu üzerinde coğrafi bir eksen ve kültürel kesişim oluşturuyor.

Sokak üzerindeki yaklaşık 53 m yüksekliğinde, ana eksenden kaymış kutu yığınları enstitünün dinamizmini yansıtırken, doğal ışığı iç mekana alıyor, pencereler arasından bir şehir manzarası sunuyor. Binayı kaplayan gümüşi aluminyum kaplama değişen gün ışığını yakalayarak modern sanatın sürekli değişen dinamiklerine ve New Museum’un kendi geçirgenliğine ve şeffaflığına referans veriyor.

Bina Manhattan’ın merkezinde temelden inşa edilen ilk sanat müzesi. 7 kat zeminden yukarıda, 1 kat da aşağıda olmak üzere yeni toplam 8 katta New Museum’da yaklaşık 5574 metrekarelik alan bulunuyor. Binada 4 adet kamusal galeri yer alıyor. Zeminin altındaki katta 182 kişilik oturma alanı olan bir tiyatro yer alıyor ve lobi sanat enstalasyonları için kullanılabiliyor. Umumi tuvaletler, mekanik alanlar, tiyatronun sahne arkası, depo bu katta, workshop ve ek depo alanları ise asma katta yer alıyor.

Müzenin eğitim merkezi 5. katta, yönetim ofisleri 6. katta, etrafı teras ile çevrili çok amaçlı etkinlik alanları 7. katta, müzenin kafesi ve mağazası ise zemin katta bulunuyor.

Binanın strüktürü çelik ve betonarmeden yapılmış. Cephesi ise anotlanmış aliminyum ağ ile kaplı.

Etiketler

Bir cevap yazın