Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu

Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu projesi, Bursa’da, Yeni Yalova Bulvarı üzerinde bulunan TOFAŞ Otomobil Fabrikası Kompleksi içerisinde yer alıyor.

Yazgan Tasarım Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Salon TOFAŞ Spor Kulübünün yönetim binası ve antrenman sahası olmasının yanında çalışanlar için de fitness alanı olarak kullanılmaktadır.

Proje, bütününde iki ana kütleden, ortalarında bu kütleleri birleştiren fuayeden ve bu hacimleri saran pres tuğla kaplı alçak ofis ve servis yapısından oluşmaktadır. Giriş meydanında tuğla zeminle görsel süreklilik ile bütüncül bir fon oluşturulmuştur. Ana mekanlar beyaz bir kabukla sarılmış, binaya yaklaşım yönüne doğru bu kabuklar içerisinden çıkan renkli cepheler yola doğru uzatılmıştır. Turuncu cepheli büyük kütle üç adet basketbol salonu içermekte olup, yola doğru daha ileride tutularak ön plana çıkarılmıştır. Yeşil cepheli diğer kütle ise fitness, çok amaçlı salon gibi yardımcı mekanları kapsamakta olup, daha geride bulunan önünde giriş alanı yaratan daha küçük bir kütledir. Bu renkli cam cepheler gün içerisinde güneş ışığıyla ton değiştirerek hareketli ve dinamik bir cephe yaratmaktadır.  

Etiketler

3 yorum

Bir yanıt yazın