MU50

MU50

MU50, çeşitli bina kullanımlarına izin vermek, saha esnekliğini en üst düzeye çıkarmak, çevresel etkiyi azaltmak için geri dönüştürülebilir şekilde Teke Architects Office tarafından tasarlanmış küçük ölçekli, arsadan bağımsız bir modüler bir yapı.

Tek bir modül, kurulum süresini azaltmak için prefabrik ve daha sonra kolayca monte edilen iki ahşap çerçeveden ve aralarındaki bağlantılardan oluşuyor. Modülün çekirdeğinde prefabrik servis bölmesi bulunuyor. Günün farklı saatlerinde ahşap gölgelerle korunan dış mekan, güneş ve rüzgar koşullarından kaynaklanan çeşitli mikro iklim açık hava deneyimleri sunuyor.

Çatı örtüsü çok katmanlı pasif iklim kontrol yüzeyi olarak geliştirilmiş: lamine ahşap çatı yapısının üzerindeki ısı yalıtımı ve su geçirmez panel kaplaması geleneksel bir sistemin işlevini sağlıyor. Gerçek çatı yüzeyinin üzerine monte edilmiş bakır yüzey, ünitenin üzerinde sürekli hava hareketi ve gölgeleme oluşturarak etkin bir pasif kontrol ve ısı kazancının azaltılmasını sağlıyor.

Modül, çevresel etkisiyi azaltan teknolojiler içeriyor. Açık bir plan doğal aydınlatmaya ve çapraz havalandırmaya izin veriyor. Saydam yüzeyler, iç mekanlara maksimum gün ışığı alıyor ve suni aydınlatma ihtiyacını en aza indiriyor. Yüksek perdeli üçgen çatı, elektrik üretmek için fotovoltaik panelleri ve suyu ısıtmak için güneş panellerini barındırıyor. Toprak kaynaklı ısı pompası ve yerden ısıtma, minimum enerji kullanan verimli bir sistem. Ünitenin yerden yükseltilmiş zemini yüzeyin altında hava sirkülasyonuna izin verir. Binanın yönelişi özel yapım çift camlı cam sistemi ve pistonla çalışan çam tenteleri iç mekanı doğrudan güneş ışığından koruyor.

Nispeten az sayıda basit yapı elemanının tekrarlanması ve birleştirilmesi farklı kullanımlar için çok çeşitli alanlar üretebiliyor.

MU50 from TEKE Architects Office on Vimeo.

Etiketler

Bir cevap yazın